Jak zahradničit ekologicky

0
1
Reklama

Jednoduše: recyklovat, recyklovat, recyklovat! Než něco nadobro odsoudíte do koše, zvažte, zda se vám přece jen nenabízí druhá šance na využití "odpadu. Z proutí (ideální je révové) si snadno vyrobíte opory okrasných tykviček, fazolky, ale i popínavých letniček. Proutí prohněte do kruhů, pevně svažte a navlečte na opěrné kolíky, které jste předtím zatloukly do půdy v potřebné vzdálenosti (podle průměru kruhů).

Když tašce doslouží uši

Netřeba ji hned vyhodit. Vystelte její dno novinami, naplňte ji substrátem a vysaďte si sazenice salátu, kedlubny, cibulky sazečky nebo ze dvě-tři keříčková rajčata. Kousek světlého a teplého místa se v zahradě vždycky najde. Toto řešení je vhodné i pěstování zeleniny na balkoně. Po sklizni můžete substrát dát do kompostu a tašku opravdu vyhodit.

Plovoucí záhony

Hromadí se vám ostříhané větvičky? Zatímco jsou čerstvé a ohebné, využijte jejich. Kolíky vysoké 50 až 70 cm zatlučte do půdorysu libovolného tvaru (například ve tvaru člunu o rozměrech 2 × 1 m) a ten mezi ně proplétejte větve. Na záhon postupně vrstvěte půdu ze zahrady, posečenou trávu nebo kompost. Pokud ho stihnete naplnit v tomto roce, můžete si na něj vysadit pestrobarevné letničky (aksamitníku, gazánie, astry, petúnie) nebo zeleninové sazenice (celer, mangold, salát).

Automatické" zavlažování si snadno vyrobíte z PET lahví – dno odřízněte, do víka vyvrtejte pár otvorů, láhev zapíchněte do substrátu hrdlem dolů a nalijte do ní vodu. Ta se bude uvolňovat postupně.

Reklama