Jak zamaskovat ošklivou lampu

0
104
Reklama

V pronájmu nebo podnájmu se setkáme s vybavením, které lze není zcela podle našeho gusta. Co dělat v případě, že máme nad hlavou opravdu hnusnou lampu?

Pokud se diametrálně rozchází s naší představou o pěkném, nebo alespoň snesitelná bydlení, můžeme požádat majitele bytu, aby nábytek odnesl a pořídit si vlastní. S výměnou stropního svítidla to však není tak snadné. Málokdo uvažuje o tom, že by si opatřil „putovní“ svítidlo, které bude s sebou nosit z jednoho pronájmu do druhého. Přesto je pár možností, jak nepěkné svítilna zamaskovat tak, aby více odpovídalo našemu vkusu.

Překryjte lustr stínítkem

Pokud vám nad hlavou visí velký nemoderní lustr, ale nemůžete ho přebarvit či zmodernizovat, protože není váš, udělejte z nouze ctnost – schovejte ho za obrovské válcovité stínítko. Naštěstí, kombinované lampy, které pod textilním stínítkem skrývají například křišťálový lustr, jsou v módě. Sehnat dostatečně velké stínítko tedy nebude až takový problém. Pokud by původní osvětlení nebylo velmi široké, můžete si stínítko vyrobit i sami – například ze dvou kruhů na vyšívání, jako v tomto případě.

Vyrobte si lustr

Pokud je svítidlo stropní, ale chybí mu hloubka, můžete si vyrobit vlastní lustr. Tento imituje Lasturovým vodopád – kroužky však nejsou z opravdových mušlí mořského měkkýše, jehož latinský název je Placuna placenta a lidově se mu říká také „okenní ústřice“. Tento lustr je vyroben – možná neuvěříte – z televizoru! Monitor současných plochých televizorů se totiž skládá z více vrstev plastových fólií. z nich si lze (s patřičnou dávkou trpělivosti) povystrihovať kroužky a pospojovat je silon na takové pěkné svítidlo.

Nahraďte ho improvizací

Pokud dokážete kryt původního svítidla složit, můžete mu vyrobit nový kabát.Například z dřevěných latí, provázku – nebo ze staré papírové mapy.
Populární náhradou stínítka může být i koule nebo válec vyrobený z nití či šňůrek, které omotáte kolem balónu a vše natřete tapetovým lepidlem. Po zaschnutí balón propíchněte a krásná vyztužená šňůrková ozdoba je na světě

Vyměňte zářivky

Někdy stačí alespoň vyměnit zdroj světla. Různí výrobci nabízejí zářivky zajímavých tvarů nebo s ozdobnými svítícími spirálami. Pokud je svítilna na visící elektrické šňůře, lze ji obmotat barevnou lepicí páskou, pestrými bavlnkami nebo její uháčkovat pěkný šál.

2785257

Reklama