Dětem se začaly školní povinnosti a šťastným vlastníkem střechy nad hlavou zase povinnosti kolem domu. Na podzim je totiž dost práce nejen v zahradě, ale hlavně přímo s domem, který je třeba nachystat na déšť a zimu. Toto byste měli stihnout v září.
1. Zkontrolovat okapy
Když nečekaně přijdou velké deště, nebude snadné stát na žebříku a čistit okapy. Poslední teplé dny jsou však ideální příležitostí, jak je pořádně vyčistit. Když začne později padat listí na střechu, bude stačit jen zběžná údržba.
2. Objednat kominíka a kotláře
Kontrola komínů a plynových kotlů vyplývá majitelům domů nejen ze zákona, ale i ze zdravého rozumu. Navíc, o aktuální a odborné kontroly se mohou zajímat i pojišťovny v případě, že se přihodí nějaká nepříjemnost nebo nešťastie.Praktická rada: Doklad o kontrole si naskenujte a uložte do mailu nebo nějaké externí složky na internetu. V případě, že byste opravdu vyhořely, se budou podklady pro pojišťovnu těžko hledat. Toto opatření však platí o všech dokladech, které je dobré mít zkopírovány a odložené i mimo domu. Například na externím disku v práci nebo ve stálé složce v mailu.
3. Nachystal dřevo
Ti, kteří patří mezi pracovitých Mraveneček, si pravděpodobně celé léto chystali zásoby dřeva na zimu. Kdo si však užíval léto plnými hrstmi a dopřál si „dolce farniente“ – sladké nicnedělání – má poslední příležitost zkontrolovat a nachystat dostatek dřeva na topení.
4. Zkontrolovat dřevník
Ucpat díry ve střeše nebo stěnách dřevníku je třeba , pokud se v zimě nechcete dělit o dřevník s netopýry nebo hlodavci. Vyhnat je zkřehlé do třeskuté zimy by bylo totiž dost drsným krokem. Pokud máte srdce, nechte zvířatům jinou možnost bezpečného přezimování. Například ve starém dutém stromě nebo kmeni , který necháte v zahradě.
5. Natřít zahradní nábytek
Většina lidí podrobí zahradní nábytek pravidelné údržbě na jaře, ale neměli bychom na to zapomínat ani před skončením „grilovací“ sezóny. Horka pravděpodobně plast nebo dřevo vysušili, čili třeba využít poslední teplé dny na to, abychom nábytek zkontrolovali, umyli a natřeli olejem nebo speciálním přípravkem ještě před tím, než ho definitivně odložíme na zimu.
6. Vyčistit koberce a deky
V některých domácnostech se koberce na léto srolují – a i když ne, před zimou je vhodné je pořádně vyčistit. Na posledním slunci rychle vyschnou a když se v zimě zapne topení, bude méně prachu.
7. Omýt radiátory
Prach nesedá na předměty jen horizontálně, ale i vertikálně. Před zahájením topné sezóny bychom tedy měli pořádně umýt otopná tělesa, aby se prach teplem nerozvířil po celé místnosti.