Jak zařídit malou kuchyni

0
124
Reklama

Zařídit malou kuchyň je vždy kompromisem, ale pokud se podaří vyhrát nad prostorem díky důmyslnosti a důvtipností, bude stejně praktická jako ta velká.

Dveře se otevírají do kuchyně

Pokud však trváte na tom, aby byla kuchyň samostatná a uzavřená, dveře do ní by se měly otevírat ven z místnosti. Případně klasické dveře nahraďte shrnovacími, nebo posuvnými. Ty ale vyžadují volnou část stěny, aby se měli kde odsunout. Hodně místa ušetříte, pokud necháte kuchyň otevřenou – bez dveří nebo propojenou s jinou místností.

Používání tmavých barev

Pro malou kuchyň je bílá kuchyňská linka vhodný výchozí bod a dobrou službu prokáže lesklý povrch. Každé, i drobné zrcadlení vždy opticky zvětšuje Čím světlejší barvy zvolíte, tím více prostor projasňuje. Samozřejmě celý prostor potřebuje dostatečné prosvětlení, nejlépe přirozeným světlem.

Nevhodné funkční uspořádání

Při vaření určité kroky vždy na sebe navazují a proto je třeba mít postupně věda sebe odkládací a úložný prostor, dřez na mytí, pod ním odpadní koš a navazující pracovní plochu na přípravu a vedle ní varnou desku. Pokud to nevyřeší budete v ní pracovat složitě a hodně se naběháte. Dobrá návaznost jednotlivých kroků malou kuchyň doslova zvětšuje.

Výběr spotřebičů

Aby se vám podařilo v malé kuchyni umístit všechny praktické spotřebiče, sáhněte po modelových řadách určených do malých prostor. Najdete v nich úzkou myčku nádobí, menší varnou desku, i pečící troubu s mikrovlnkou v jednom. Nedejte se ale zlákat malým dřezem. Měl by se do něj vejít alespoň nejnutnější nádobí. A pokud bude ubírat hodně místa na pracovní ploše, pořiďte si kryt na dřez.

Vhodné je vybírat si multifunkčních pomocníky. Například kuchyňské roboty které semelou maso, vymícháme těsto, rozmixuje a nakrájí potraviny.

Nedostatek světla

Nesmí chybět osvětlení pracovní desky, jídelního stolu a příjemné je i náladové světlo ve skříňkách. Je vítáno, pokud stropní svítidlo lze nasměrovat kde je třeba. Pokud bude v kuchyni hodně lesklých ploch, bude se světlo na nich odrážet a malý prostor se tak několikanásobně opticky zvětší.

Mrhání skladovacím prostorem

Tím, že si pořídíte maximální množství úložných skříněk, získáte větší pracovní prostor. Využijte každý centimetr čtvereční, neobávejte a horní skříňky umístit v několika řadách až po strop. Pracovní plochu si rozšíříte i pomocí výsuvné desky rozumně skryté v kuchyňské lince. Na odkládání využijte také sokl pod spodními skříňkami, kde může být výsuvný schůdek nebo zásuvka. Mnoho prostoru ušetříte, pokud použijete namísto klasických spodních skříněk zásuvky s plnovýsuvy. Kromě toho, že v nich bude mít každá věc své místo, plnovýsuvy zajistí otevření zásuvky tak, abyste měli přehled o celém jejím obsahu a mohli s ním pohodlně manipulovat.

mala-kuchyna4

Reklama