Je nejreprezentativnějším a nejživějším místem v domě či bytě, největší pýchou. Jak jej prakticky zařídit, aby byla stylový a zároveň vkusný?
Prvky tradičního "ležérního" skandinávského stylu vděčně zapadly i do toho moderního, který svým chtěním vypadat uhlazeně často působí sterilně a pro domácí paní znamená kopec práce. Zachoval si však svou eleganci, které stačí jen nastavit hranice – kombinace různých kusů nábytku, velmi málo zařízení na míru, sedačky bohatě obsypané polštáři a libovolné množství dekorací, které neublíží ani luxusnějšímu nábytku. Častým prvkem jsou i otevřené nástěnné police a grafické obrazy s výraznými potisky nebo typografií. Soulad různých prvků docílíte například jednotnou barevnou škálou přírodních či studených odstínů, případně kombinací odstínů jedné barvy. Punc elegance takové obydlené prostory získají díky šperkům v podobě zlatých, měděných nebo mosazných doplňků, které jsou stylisty a designéry nejobdivovanější.
Kdyby se zdálo, že syrová cihla, neošetřené dřevo, přírodní sláma nebo konopné plátno patří na venkov, opak je pravdou. Nejdříve tyto materiály pravděpodobně pronikly do městských loftů a nízkonákladových, svépomocí zařízených interiérů. Dnes však vnášejí teplo a tradici i do moderních obýváků. Zdrojem živých inspirací mohou být příjemné kavárny, kde je povolených mnohem více "výtržností" a extravagance. Ta se však pomalu dostává i do interiérů, takže obývací pokoj jako rušná místnost plná života se může výrazně odlišit od klidné noční části bytu. Pokud obýváku dominuje béžová a bílá, nebojte se ji narušit výraznou sedačkou, lustrem nebo expresivním obrazem – prostoru tak dodáte osobitý styl.