Jaký pohon zvolit pro garážová vrata ?

0
30
Reklama

Pokud již máte vybrán správný typ garážových vrat, měli byste se kromě vhodného designu zajímat io možnosti pohonu, který na ni nainstalujete.

Ne na každou se hodí každé řešení. Pokud si chcete pořídit dvoukřídlou bránu, která se hodí do objektů s omezeným vnitřním prostorem a minimálním ostěním a nadpražím, je jasnou volbou standardní otevírání vrat pomocí kliky. Na druhé straně tu máme rolovací vrata, které se do domácnosti začaly montovat podle vzoru průmyslových řešení vrat ve firmách. Tyto jsou svou podstatou určeny pro osazení elektrického pohonu.

Klasické otevírání

Hodí se zejména tehdy, pokud máte garáž mimo vlastního domu a nelze ji pro nedostupnost připojit do elektrické sítě. U dvoukřídlých vrat se používá standardní zámek, která se dává i na klasické dveře. Lze ji posílit ještě dodatečným zamykáním s kladkou nebo uzamykatelnou závorou. V případě výsuvných a posuvných sekčních vrat se do těla brány vloží zámek a na poslední sekci držák, kterým bránu otevřete nebo zavřete.

Automatické otevírání vrat

Garážová vrata s automatickým pohonem jsou současným trendem u novostaveb. Přestože je instalace pohonu možná na téměř všechny typy (výklopná vrata, dvoukřídlé brány, sekční), na trhu se nejvíce montuje do bran, které jsou sekční a výsuvné.

Ergonomie používání a bezpečnosti je u těchto pohonů na vysoké úrovni. Dálkové ovládání pracuje se systémem Rollingcode, který po každém vlnovém pokynu vymění kód, a tím zaručuje optimální bezpečnost. Elektrické pohony jsou taktéž vybaveny tlakovou pojistkou při nárazu na překážku, která zabraňuje případnému zranění osob nebo poškození vozidla.

V případě výpadku elektrické energie je pohon lze jednoduše odblokovat, bránu manuálně otevřít a znovu bezpečně uzavřít. Pokud jde jen o krátký výpadek proudu, brána se znovu uvede do pohybu z jakékoliv polohy, v níž byla před výpadkem.

Trendem je i využívání solární energie. Princip je v tom, že pohon je napájen z baterie, v níž se kumuluje potřebná energie ze solárních panelů umístěných v exteriéru. Využití nachází hlavně v místech, kde není dostupný přívod elektrické energie, protože zavedení tohoto systému je cenově výrazně výhodnější, než vybudování nového přívodu. Určitým omezením může být jen životnost použité baterie, která je závislá na použitém typu baterie.

Reklama