Plánujete nákup ohřívače vody?

0
3
Reklama

Ohřívač vody je třeba nainstalovat tak, aby byl co nejblíže ke kohoutkům. Pokud teplá voda musí běžet dlouhým systémem trubek, dokud se dostane k cíli, tepelné ztráty jsou značné. Hrozí zejména tehdy, pokud máte koupelnu a kuchyň na opačných koncích bytu a ohřívač někde mezi nimi.

V tom případě se vyplatí investovat do druhého spotřebiče. V kuchyni většinou postačí některý z malých ohřívačů, které mají zásobník na deset, patnáct nebo třicet litrů. V takové situaci představují ideální řešení. “

A ještě něco – nenastavujte zbytečně vysokou teplotu vody. Čím bude vyšší, tím větší budou i tepelné ztráty. Nejekonomičtější je pro použití v kuchyni nastavit na ohřívači teplotu na 60 ° C.

Prostoru pro ohřívač potřebujete méně než předtím – k tradičnímu kulatému bojleru nyní existují ploché varianty se zaoblenými hranami, které jsou kompaktní, praktické, energeticky úspornější a navíc designové.

Jaká je nejlevnější energie? Ta, kterou nespotřebujete. Hitem minulých desetiletí bylo spínání přes HDO, tedy noční proud. Moderní ohřívače vody však tuto výhodu relativizují. Teplé vody, která se přes noc ohřála, ráno spotřebujete jen trochu, a ostatek pak bude v zásobníku celý den bez užitku chladnout. Večer, když zpravidla potřebujeme teplé vody nejvíce, ji už ohřívač nedohreje, neboť bude čekat na noční proud. „Řešením jsou opět ohřívače Velis,“ uvádí odbornice a dodává: „Jsou tak inteligentní, že díky funkci Eco v průběhu prvního týdne provozu, pochopí ‚, jak to v domácnosti chodí.

Zaznamenají, kdy všichni vstávají a potřebují vodu na čištění zubů, sprchování a podobně, kdy odejdou za svými povinnostmi, a tedy teplou vodu nečerpají, a kdy se zase vracejí a spotřeba teplé vody roste. Na základě zkušeností se tyto ohřívače po týdnu samy naprogramují tak, aby ohřívaly vodu s maximální efektivitou s ohledem na váš denní režim, čímž snižují spotřebu energie. Pokud přijdete domů v nečekanou hodinu, nemusíte se obávat, že nebudete mít teplou vodu. Pro případ odběru mimo obvyklého času udržují zásobu teplé vody s teplotou 45 ° C.

Možná nejdůležitějším hlediskem pro výběr ideálního ohřívače vody je počet členů domácnosti. „Obecně se uvádí spotřeba 50 litrů na osobu, ale každý z nás má v tomto ohledu jiné návyky, takže je to velmi individuální,“ upozorňuje Kristýna Slabá: „S inteligentním ohřívačem s funkcí Eco je hektolitrových zásobník zcela postačující. Pokud ho kvůli minimalizaci tepelných ztrát zkombinujete s malým ohřívačem v kuchyni, pokryjí oba ohřívače spotřebu domácnosti zcela spolehlivě a ekonomicky. „

Reklama