Reklama
Vývoj materiálů pro podlahové povrchy a jejich aplikace je stále v pohybu a přináší na trh novinku. To je také podlaha přírodních kamenů, která nese název kamenného koberce.
Tento u nás nepříliš běžný druh podlahy lze na trhu setkat i pod názvy kamínkový koberec, mramorový koberec, kamínky s pryskyřicí apod. Doporučuje se, aby upravovaly povrch přírodně vypadajících podlah. Kamenný koberec představuje moderní a atraktivní podlahovinu s vynikajícími vlastnostmi. Jedná se o relativně novou technologii dekorativní a odolné povrchové úpravy. Na první pohled je revoluční technologie alternativou k dobře známému lité epoxidové podlaze. Představuje nové možnosti efektivního designu podlahy v exteriéru i interiéru.
Co je kamenný koberec
Kamenný koberec je v podstatě specifickou variantou lité epoxidové podlahy. Jedná se o novinku na slovenském trhu založeném na přírodních materiálech – agregáty s dvousložkovým pojivem pryskyřice. Kamenný koberec je proto třísložkový systém přírodního zaobleného kamene a speciálního dvoukomponentního pojidla, epoxidová pryskyřice. Agregát požadované frakce a barvy se smísí s čirou asfaltovou emulzí a umístí se na připravený substrát. Souhrn agregátů a pryskyřic nabízí vynikající vlastnosti, jako je vysoká pevnost povrchu, stálost barev, vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům.
Kamenná součást koberce se skládá z říčních nebo mramorových kamenů. Pro získání kvalitních agregátů musí být kameny čisté, omyté a speciálně vysušené. Velikost kamenů se liší podle použití koberce (např. Exteriéru, interiéru) od 2 mm do 12 nebo 16 mm.
Speciální pojivo pro kamenné koberce bylo vyvinuto více než 20 let a je založeno na epoxidové nebo polyuretanové pryskyřici. Tato lepicí emulze je směs pryskyřic a tvrdidla. Kamenný koberec se obvykle používá v tloušťce 0,8 až 1,5 cm. Podle druhu kameniva existuje možnost různých barevných úprav koberce.
Vlastnosti a výhody kobercových kamenů
– odolnost vůči povětrnostním vlivům, odolnost proti mrazu
– Vysoká pevnost a odolnost proti zatížení
– odolnost vůči solím a chemikáliím
– Dobrá tepelná vodivost
– Ztlumení zvuku
– protiskluzový povrch
– propustnost vody, nejsou vytvořeny žádné bazény
– pro interiér s dokonale uzavřeným povrchem, nepropustnost
– po vytvrzení je neškodný
– Ideální pro alergie, děti, zvířata, bez prachu
– Přírodní vzhled s přirozenou strukturou, stálostí barev
– nepoškozený, snadno tvarovatelný povrch
– variabilita tloušťky, barvy, velikosti zrna
– jednoduchá aplikace, bez nutnosti vyrovnání podkladu
– Povrchová plocha po 24 hodinách
– jednoduchá údržba
– dlouhá životnost díky přísadám a UV stabilizátorům 30 let a více
– Relativně nízká cena
Aplikace v architektuře
Kamenný koberec může být použit jak ve vnějším prostředí, tak ve vnitřku. Tato podlaha je vhodná zejména pro renovaci a renovace. Používá se hlavně pro novou úpravu stávajících pevných povrchů, nejběžnějšího betonu, na staré poškozené chodníku. Výhodou je zejména to, že se může aplikovat bez nutnosti připravit existující substrát. Používá se pro vnější povrchy a vysoce výkonné komunikace, jako jsou garážové přístupové cesty, parkoviště s kapacitou až 350 t / m². Ideální je tam, kde je třeba zajistit odvodnění dešťové vody. Tato plocha dovoluje vodě proniknout do propustné půdy a voda proniká do půdy. To je např. o místech – oblasti kolem bazénů, zahradních chodníků, nádvoří, teras, terénních schodišť, dekorace v zahradní architektuře a podobně. Zvláštní výrobky je nutno uvažovat na balkonech a lodžích, protože základní koberec v základní verzi není vodotěsný kvůli propustnosti vody. Exteriér kamenný koberec nezpůsobuje například vodotěsnost, na střešní terase. Pak se aplikuje hydroizolace na cementovém podkladu, který musí být nanesen před pokládkou povrchu. Pokud jde o použití této podlahy v interiérech, používá se jak v produkčních i komerčních prostorách, tak v obytném prostředí. Jedná se o podlahy v prodejnách, vstupních halách, autosalonech, lázních a podobně. V bytě a v domě mohou být tato podlaha aplikována v garážích, vchody, schodiště, chodby, sklepní prostory, zimní zahrady, vnitřní bazény, obývací pokoje, ložnice a koupelny. Kamenný koberec může být také realizován na vertikálních plochách a na vnitřních prvcích, jako je parapety, pulty, schody, stěny atd. Uvnitř musí být samozřejmě podlahy dokonale utěsněné, nepropustné vody.
Rozmanitost povrchů
Jednotlivé podlahy lze dosáhnout při vytváření povrchů. Použijte to
aglomeráty – říční kameny nebo mramorové trhliny poskytují mnoho variant. Směsem agregátu různých barevných odstínů je možné dosáhnout požadovaného zbarvení povrchu.
Možnosti také rozšiřují použití různých agregátů. Na trhu jsou stovky barevných možností v kombinaci s velikostí kamenů. Různé typy povrchů a různé barevné provedení lze kombinovat. Chcete-li dosáhnout jedinečnosti povrchu, je možné v LED vytvářet různé dekorace, loga, mozaiky, barevné variace nebo vložit osvětlení.
V závislosti na vzhledu povrchu a prostředí se lze rozhodnout pro několik možností, lesklý přírodní povrch, matný povrch s přídavným povlakem nebo zvýšenou protiskluzovou úpravou s dodatečným použitím.
Implementační technologie
Stejně jako u litých epoxidových nebo polyuretanových podlah, je třeba dodržovat podmínky použití včetně požadavků na podklad, a to i u kamenných koberců. Správná volba a příprava materiálů, příprava podkladu a konzistence implementace jsou klíčové. Minimální teplota okolí a teplota aplikace je 10 ° C. Vnější rozložení by mělo probíhat za sucha. Aplikace kamenného koberce se mění v závislosti na podkladu. Kamenný koberec se nanáší na samonosný pevný podklad, kterým může být starý, zda nový beton, potěr o tloušťce min.4,5 cm, kovy, některé plasty, zámková dlažba na podkladním betonu, keramická dlažba s pevným podkladem apod. Příprava substrátu se provádí podle doporučení výrobce. Pokud má být podklad pronikán, měl by být použit pouze zamýšlený výrobek.
Betonový podklad musí být izolován proti stoupající vlhkosti. Potahovaný betonový povrch musí být před pokládkou kamenného koberce brousen. Beton rozbíjí póry, které pronikají. Povrch podkladu musí být nosný, suchý, tvarovaný, zbavený nečistot, prachu, mastnoty, oleje a větší nerovnosti. Nestabilní podklady by měly být odstraněny, špína a prach by měly být odstraněny. Větší nerovnosti odpovídají hrubé malty nebo jemné epoxidové pryskyřice s křemičitým pískem. Pevné, hladké a kovové podklady je třeba odmastit a ošetřit. U kovů nejprve vyzkoušejte adhezi.
Po príprave podkladu sa pristupuje k nanášaniu finálnej vrstvy kamenného koberca. Najprv sa dôkladne zmiešajú dve zložky emulzie v predpísanom pomere pomocou nízkootáčkového miešadla, následne sa pridá príslušné kamenivo, premieša, aby boli všetky kamienky mokré od živice a tvrdidla. Pripravená zmes sa hladidlom rozprestrie na pripravený podklad v príslušnej hrúbke. Zároveň je treba nanesenú vrstvu zhutňovať a vyrovnávať oceľovým hladidlom. Väčšie plochy sa musia dilatovať. Po zaschnutí sa nanáša epoxidový náter.
Při aplikaci na svislé plochy musí být použito bednění, které je předem zabaleno do fólie, která zabraňuje přilnutí materiálu k bednění. Na svislém povrchu je primární vrstva aplikována nejprve v tenké vrstvě. Připravená směs se aplikuje mokrým do mokrého stavu a v případě potřeby se zpracuje. Jakmile je aplikovaná směs vysušena, povrch je utěsněn epoxidovou vrstvou.
Realizace kamenného koberce je nejlépe svěřena zkušeným technikům. Příručky pro pokládku koberce jsou dojmem nepříjemnosti, ale profesionální práce je lepší řešení.
Interiér s oblázkovou podlahou
Aplikace kamenného koberce ve vnitřních prostorech má své vlastní specifika. Výhody a výhody podlahové krytiny ve vnitřním prostředí zahrnují zejména její přirozený vzhled,
jednoduchá údržba, příjemný povrch, který nechladí, je výborná s podlahovým topením kvůli dobré tepelné vodivosti, zdravotně nezávadná, vhodná pro alergiky, protiskluzová, povrch je bez spárování, tlumí zvuk, snadno tvarovatelná a zejména efektně kombinovatelná s jinými materiály a povrchy. U vnitřních typů kamenného koberce se používá odlišná technologie než u externích variant. Objem pojiva je přibližně dvojnásobný. Interiér je vodotěsný. Pro zvýšení protiskluzových vlastností lze použít i další protiskluzový povlak. Variace tloušťky vrstvy se pohybují od 0,6 do 3 cm. V závislosti na vzhledu a požadavcích na životní prostředí je na trhu k dispozici několik povrchových možností. Typy povrchů jsou polo-otevřené, hladké a polopouklé. Toto je tzv. otevřená nebo uzavřená konstrukce povrchu.
V základní otevřené konstrukci se kámen koberce chová jako klasický koberec, prach je zakrytý strukturou koberce a je méně zaprášený. Otevřená konstrukce zapadá do oblastí, kde povrch nepřichází do styku s vodou. Výhodou je, že žádné prachové seskupení, jako např. Na plovoucí podlaze, nejsou vytvořeny, prach je udržován v povrchové struktuře a vysáván vysavačem.
Když je konstrukce uzavřena, povrch kamenného koberce je utěsněn stejným způsobem jako u keramických dlaždic. Uzavřená vodotěsná plocha není vhodná pro trvalé zatížení vodou. Povrch je udržován zametáním nebo otíráním vlhký jako u keramických dlaždic.
Jednoduchá údržba na prvním místě
Povrch kamenného koberce je snadno udržován v požadovaném stavu. Jedná se o mechanickou metodu – zametání, vysávání, oplachování vodou, možné pomocí tlakové vody do 40 ° C, páry nebo chemickými prostředky běžnými čisticími prostředky. Odolné skvrny lze odstranit acetonem nebo benzínem. V zimní sezóně je možné používat odstraňovače sněhu, frézy nebo lopaty s gumovými zátkami a solnými roztoky.
Závěr
Kamenný koberec je údajně dokonalejší než jiné povrchy. Je nesporné, že je po dlouhou dobu originálním sofistikovaným řešením. Díky svým specifickým vlastnostem poskytuje trvale elegantní vzhled a vytváří exkluzivní, vysoce kvalitní povrchy. Kamenný koberec je také zajímavý v konečném výsledku ceny, protože v některých případech bude levnější než klasická podlaha, dlažba. Při výběru je nutné vzít v úvahu faktory, které přímo ovlivňují jeho vlastnosti, kvalitu a životnost. V každém případě jsou tyto roky osvědčeným a úspěšným typem podlahy navrženým pro pevný povrch v exteriéru nebo interiéru. První technologie kamenných koberců se objevila v USA před 30 lety, v některých evropských zemích byla domestikována za posledních dvacet let a tento trend začíná být v naší zemi úspěšný.
Reklama