Nožičky nebo sokl: Jaké jsou výhody a nevýhody možností těchto kuchyňských skříněk?

0
260
Reklama

Které řešení je vám sympatičtější? Nebo sáhnete po promyšlené kombinaci?

Korpusy dolních skříněk mohou stát na nožičkách či kovových rámech. Nožičky se vyrábějí z kovu, plastu nebo dřeva. Dřevo před vlhkostí však musí chránit kovový „plášť“. Výška nohou se pohybuje od 10 do 25 cm, takže si v kuchyni můžete vytvořit různé vysoké pracovní zóny v souladu s ergonomickými pravidly. Nožičky jsou výškově nastavitelné, což pomůže při nerovné podlaze. Předpokladem vyhotovení linky na nožičkách je vysoké estetické zpracování podlahy a precizní technické provedení technických rozvodů.

„Nudný“ sokl?

Sokl je úzká deska s výškou 10 – 15 centimetrů, která překrývá plastové nožičky, na kterých jsou osazeny spodní skříňky. Částečně je zapuštěný, aby se při lince dalo pohodlně stát. Pestré materiálové provedení dělá z něj nejen praktickou, ale i estetickou záležitost. Nejčastěji je vyhotovený z dřevotřísky, ale může být i nerezový nebo z hliníku. Barevně je přizpůsoben korpusu skříněk, dvířek nebo pracovní desce. Pokud jsou v lince vestavné spotřebiče, sokl musí mít větrací mřížky, aby nedocházelo k jejich přehřívání.

Cenný úložný prostor

Prostor pod dolními skříňkami můžete využívat jako úložný. Úzké zásuvky mohou být výsuvné i na kolečkách. Díky nim do posledního centimetru využijete „hluchý prostor“ pod linkou. Místo zde najdou různé kuchyňské pomůcky, které nepoužíváte každý den, ale v kuchyni se bez nich neobejdete. Stejně můžete využít i prostor pod skříňkami na nožičkách. Věci lze ukládat do proutěných košíků a uzavíratelných boxů.

Snadná údržba

Argumentem, který ovlivňuje výběr kuchyně je jednoduchá údržba. Máte pocit, že sokl lépe zabrání vnikání nečistot pod linku? Přesto je třeba jednou za čas důkladně uklidit i pod linkou. Na druhé straně, nožičky výrazně urychlí úklid, protože netřeba odstraňovat sokl. Dobře vidíte i do vzdáleného kouta a podlahu můžete důkladně umýt po každém vaření. V každém případě je pro manipulaci s mopem výhodnější, pokud jsou nožičky výše.

Ani tak, ani tak

Pokud se nemůžete rozhodnout zda si vybrat kuchyňskou linku se soklem nebo nožičkami, máte i třetí možnost. Spodní skříňky kuchyňské linky můžete na stěnu zavěsit. Je to estetické a praktické řešení, které se již osvědčilo v koupelně. Výšku osazení si zvolíte individuálně na míru své postavě. Zavěsit můžete úplně všechny skříňky i s dřezem a varným centrem. Třešničkou na dortu je efektní LED posvícení, které můžete osadit pod spodní skříňky.

Reklama