Kdo si jednou dá kávu z domácího kávovaru, zůstane mu už věrný

0
16
Reklama

Pro každého, který si rád dopřeje doušek skvělé kávy, je domácí kávovar přímo nezbytností. Jaká kritéria, kromě ceny, byste při jeho výběru měly zohlednit? V tomto stručném, jasném a výstižném článku vám poradíme.

Typy kávovarů

Na trhu najdete několik typů kávovarů, manuálních i automatických. Rozlišujeme tyto druhy kávovarů:

 Pákové kávovary
Často je vidíme v restauracích, barech a podobných podnicích. Dává se do nich čerstvě umletá káva, která se upěchuje a uzavře do hlavice kávovaru. Množství vody, určené k přelití, se dá na kávovaru regulovat.

 Moka kávovary
Skládají se ze tří částí. Ve spodní se vaří voda, která vlivem zvyšující se teploty a tlaku přechází do střední části s umletou kávou, a dostává se až do třetí, nejsvrchnější sekce. Jde o zcela jednoduchou přípravu, chuť kávy je navíc velmi podobná espressu.

 Kávovary na tobolky jsou velmi populárním řešením, protože příprava kávy je v nich velmi jednoduchá, stačí jen vložit tobolky a spustit stroj. Připravíte v něm různé druhy kávy, avšak pouze s kapslemi příslušné značky.

 Vestavěné kávovary jsou variantou zejména pro nadstandardní domácnosti, jejichž majitelé si dávají záležet na celistvém vzhledu kuchyně. Jde o nastavitelné a automatické přístroje se zabudovaným mlýnkem, s nádrží na vodu a dokonce s topidly na kávu i teplou vodu.

Funkce, které využijete

O chuti oblíbeného nápoje nerozhoduje pouze kvalita samotné kávy, ale i způsob přípravy. A jeho nedílnou součástí je správně připravena voda. Její ideální teplota je pro různé druhy káv charakteristická, ale většinou se pohybuje v intervalu od 85 do 95 ° C. Vroucí vodou by se káva zalévat neměla, jinak bude nápoj hořký. V modernějších kávovarech vyšší třídy lze teplota vody nastavit, což zlepšuje nejen komfort přípravy, ale i chuť samotné kávy.

Další doplňkové funkce kávovarů, které byste mohli využít, jsou například:

  • dotykový displej, jehož výhodou je intuitivnost a přehled v ovládání,
  • trysky s polohovatelnou úpravou výšky v případě různě vysokých šálků,
  • nastavitelné zapnutí a vypnutí, umožňující přednastavit kávovar na přesně určený čas.

 

Reklama