Dešťová voda je příliš vzácná, abychom ji nechali bez užitku odtékat

0
28
Reklama

Voda je to nejcennější, co zahrada u domu má. Trávník si roste sám, rostliny se vždy vzchopí ao vše ostatní se postará šikovný zahrádkář. Bez dostatku vody má však zahrada problém.

Prší sice dost, ale i tak je škoda dovolit dešťové vodě bez užitku odtékat. Voda z veřejných vodovodů není levný špás a pokud máte na pozemku svou studnu, pitnou vodu z ní je lepší využít v domácnosti.

Jednou z možností, jak zachytit dešťovou vodu, je nechat ji stéci do sudu či sudů ze střechy az říms. Dříve to bylo běžné. Není to však estetické ani zdravé. Za teplého počasí se v zachycené vodě množí mikroorganismy a obsah sudu po čase nepěkně zapáchá. Elegantnějším a praktičtějším řešením je ukrýt zachycenou vodu do nádrže v zemi, kde je konstatují nízká teplota a přemnožení bakterií zde nehrozí.

Nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí v rozmanitých podobách a záleží jen na tom, jakému řešení kdo dá přednost. Jsou výrobci, kteří vedle nádrži na vodu nabízejí v jednom balíčku i septik. Ten je uložen rovněž v zemi a samozřejmě zcela jinde než nádrž na vodu. Septik na obrázku k tomuto článku je napojen na kanalizaci z domu a má tři sekce, kde se odpadní voda postupně pročišťuje. Pravda, samotný septik není vidět, protože je ukrytý hluboko v zemi. Na obrázku jsou poklopy zakrývající „komíny“ tří sekcí, šikovná hospodyně je určitě zkrášlí květy.

No a svůj prostor dostane v zahradě i šikovný kutil. Pokud vyřeší problém s dešťovou vodou, může se plně věnovat jiným domácím úkolům v zahradě. V horkém létě se tam znamenitě sejde chládek pod pergolamiporostlými popínavými květy. Zahrada se i takto změní na ráj pro celou rodinu.

No nejen rodina ocení, že v tomto ráji je příjemně. Potvrzením, že zahrada je tím pravým místem na život, je přítomnost ptáci. Posedúvajú na stromech a keřích, štěbetají, neúnavně od časného rána loví hmyz a starají se o potomstvo, pokud je právě čas líhnutí mláďat. Pokud se tedy do zahrady nastěhují ptáčata, je to svátek. Ne jako ve městě, kde si lidé pomáhají ochranou proti holubům , které příjemnými společníky věru nejsou.

A když se v zahradě začne ozývat štěbetání dětí, stává se tím, čím má opravdu být – rájem pro celou rodinu a příjemným místem pro všechny. Co na tom, že pod stromy se občas klopýtá na porozťahovaných hračkách, odrážedlo pro děti a jiných důležitých pracovních nástrojích. I to přece patří k ráji, kde se skvěle cítí všichni.

 

Reklama