Když byt dokonale odráží život jeho majitelky

0
5
Reklama

Cestování probudilo v Monice lásku k designu, kulturám a umění zemí, které se nacházejí daleko za našimi hranicemi. Změnilo ji to od základu a tak se z diplomatky stala designérka a obchodnice s uměním.

Když se nad tím zamyslíte, život je postaven na protikladech. Bez dna bychom nevěděli, kde je vrchol, tma ustoupí světlu, krása se vždy bude vyjímat nad troskami ohyzdnosti. Paleta se sice neskládá jen z extrémů, ale právě ty vnímáme nejvíce. Dokonce je někdy vyhledáváme. Monika White je ztělesněním hned několika protipólů. Nebudu na ně upozorňovat, myslím, že je najdete i sami.

Od serióznosti ke kreativitě

Pokud jste se již někdy toulali historickými uličkami Prahy, možná jste už narazili na elegantní obchody vonící exotikou Le Patio. A pokud jste vkročili dovnitř, možná jste i zapomněli, že se stále nacházíte v naší středoevropské domovině. Přímo před vámi se totiž rozprostírá Indie, Filipíny, Egypt, Francie a mnoho jiných zemí ztělesněných v nábytku a doplňcích. Abyste mohli "cestovat" tak jednoduše, jen překročením prahu, poděkujte se majitelce tohoto obchodu – Monice White. Bývalá diplomatka žije tím, co by mnozí nazvali vysněným životem. Než se však k němu dostala, žila prostředím a prací na míle vzdálenou umění. "Svým způsobem je to, co dnes dělám, věcí náhody. Studovala jsem právo a následně politické vědy v Paříži, takže logickým vyústěním tohoto studia byla práce diplomatky. Působila jsem v Paříži, Vietnamu, Libanonu, hodně jsem cestovala, "vzpomíná na pestré roky Monika. Vedle takové práci, poznávání míst, lidí, kultur lze přirozeně v sobě člověk nachází věci, vlastnosti nebo danosti, o nichž dříve nevěděl. "V době, kdy jsem pracovala ve Vietnamu, přicházeli tam designéři z Francie, Itálie, Austrálie. Zakládali si tam firmy a dělali úžasné věci, ve kterých kombinovali vietnamské řemeslo a vkládali do něj svou kulturu. Bylo to pro mě velmi inspirující a dostala jsem chuť sama podnikat, mít kreativní práci, "dodává.

Nonšalantní lenoška z období Biedermeier je historickou klasikou. Manželé ji nechali přečalounit, díky čemuž získala moderní punc a při těžké knihovně působí sebevědomě, ale vkusně.

Ne až tak od nuly

Po návratu do Prahy Monika natrefila na firmu Le Patio a začala spolupracovat s jeho tehdejším majitelem, který jí tuto značku později prodal. "Le Patio mě nadchl spojením Asie a Francie, které jsou mi velmi blízké. Vést ho pro mě znamenalo nové dobrodružství a velmi mě to lákalo. Chvíli jsem o tom přemýšlela a nakonec jsem se rozhodla firmu koupit a zcela změnit svůj život i kariéru, "říká Monika. Právě cestování mělo určitě velký vliv na takovýto radikální obrat. Nebyl by však možný bez přirozeného citu pro umění a design. Přísně povolání diplomatky Monice neposkytovalo dostatečný prostor na kreativitu, proto si mohla interiéry zahraničních rezidencí a hotelů, řemesla či kulturu všímat intenzivněji.

Ind a Corbusier

V bytě v centru Prahy bývá Monika s manželem Michaelem – Novozélanďanům. Seznámili se na cestách, aniž by tušili, že jsou v podstatě sousedé. "Setkali jsme se v letadle. Cestovala jsem z Londýna po otevření obchodu Concept Store National Geographic. Tehdy už bydlel částečně v Praze, v témže domě, ve kterém se nachází i jeden z mých obchodů. Je zvláštní, že jsme se do té doby neviděli a museli jsme se setkat až takhle, "vypráví s úsměvem Monika. Byt v historické budově tedy již šest let obývají spolu. Po jejím nastěhování se v něm toho hodně změnilo. "Manžel je jakýmsi opakem mě. Vystudoval architekturu, ale v jistém okamžiku se rozhodl, že přejde do světa financí, "vysvětluje. V prostoru s vysokými stropy lze odečítat všechny názory a vlastnosti těchto dvou výrazných lidí. "Zařízení bytu je střetem světa architekta obdivujíc minimalistickou modernu dvacátého století, do kterého jsem já vnesla unikátní starožitnosti, nábytek a artefakty z cest. Je to rozhodně osobní prostor odrážející naše sběratelské vášně a pobyty v různých koutech světa, "říká Monika.

Když kanceláří je svět

Manželé se na jednom místě dlouho neohřejí. Prahu považují momentálně za svůj domov. No cestování je součástí jejich běžného života. Monika několikrát do měsíce cestuje, aby sama vybrala jednotlivé kousky do svých obchodů. Orientuje se na několik destinací, které jsou jí nejblíže. "Dřevěný nábytek pochází z velké části z indického Rajastánu. Jsou to unikátní kousky nebo solitéry z malosériové výroby. Samostatnou kolonku v prodejnách zastupují perleťové lustry z Filipín, kovové, především měděné svítidla z Egypta, ale nemohu zapomenout ani na nábytek a doplňky, které dováží z Francie a Belgie, "shrnuje majitelka. Všechny tyto kousky putují do obchodů, ale samozřejmě i domů. Osobní vztah k takto vybíraným předmětem se pak odráží i na citlivém výběru pro klientské realizace. Již několik let totiž Monika rozšířila obzory obchodu i na realizace interiérů. "Obracejí se na mě lidé, kteří chtějí bydlet v originálním interiéru šitém na míru jejich způsobu života. Přirozeně tedy žijí podobně jako já nebo mají zálibu v cestování a nevedou úplně uniformní život. Pro každý jeden interiér vyrábíme i nábytek na míru podle našich návrhů, který doplňujeme unikátními exotickými kousky a starožitnostmi, "popisuje majitelka. Dvojice zastřešuje vše, co je potřeba k úspěšný chod obchodu, odbornost, která je opravňuje radit klientům, i zkušenosti a estetický cit.

Překročit práh

Zavřít jedny dveře znamená otevřít jiné. Klišé, ale pravdivé. I přesto, že byt, který manželé obývají, je nájemný, mají k němu velmi osobní vztah. Už nyní však vědí, že ho v dohledné době opustí. "Momentálně rekonstruujeme dům, který jsme koupili v pražském Břevnově. Je to dům z roku 1914, nebude však chybět ani loftové patro, "popisuje vizi Monika. Potřeba neustálé změny tedy pokračuje a už nyní se formuje nový prostor pro tuto kreativní dvojici.

Reklama