Krása architektury, která se spojuje s přírodou nás nikdy nepřestane očarovat.
Spjatost člověka s přírodou je jednoduše neodmyslitelná. Člověk si bydlení zpříjemňuje malou zahrádkou, ovocnými stromy či bytovými květinami. Existují i nadšenci, kteří humánní přístup k přírodě dokáží přetavit do nepředstavitelných rozměrů. Jedním z nich je zakomponování živého stromu do architektury obytného domu.
Takový lidský přístup k přírodě je typický především pro severskou, zvlášť pro finskou architekturu. V jejich podmínkách není při stavbě domu výjimečné, že se neuloží všechno kolem, ale výstavba se přizpůsobí přírodě. A tak je možné, že i desetiletí rostoucí mohutný strom neskončí na pile, ale stane se dominantním doplňkem samotného domu.
Když se jinak nedá
Představte si situaci, že majitel pozemku, na kterém se tyčí množství stromů, touží mít na něm dům, jehož součástí by byl i jeden ze stromů. Architektovi nezbývá pouze vymyslet projekt, který by tento požadavek zohledňoval.
Nejčastěji se strom využije na výstavbu schodiště, které se kolem něj bude vinout. Tento nápad je nezbytné konzultovat s dendrologie, odborníkem na stromy, aby se zjistilo, jaký to bude mít vliv na strom.
Mezi nejvhodnější „interiérové“ stromy patří například jedlý kaštan. Dendrologie určitě nebude souhlasit s tím, aby strom stál volně v interiéru. Problém je v tom, že pro strom není vhodné, aby měl kmen v interiéru a korunu v exteriéru. Rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou by mu neprospíval zejména v zimě, protože by nikdy nebyl ve stavu vegetačního klidu.
Proto se hledá řešení, které zajistí podmínky vhodné pro další život stromu v útrobách domu. Například při řešení základů a podlah se vytvoří dutina – prostor pro kořenový systém, aby se zachoval ve své přírodní podstatě. Větve na kmeni se oříznou do potřebné výšky, aby se kolem části stromu, která prochází domem, vytvořila například skleněná konstrukce, která oddělí strom od samotného interiéru. Takto může strom nadále růst, protože vše je zrealizované v určitém odstupu od kmene, což mu zaručuje zachování exteriérových podmínek iv interiéru.
Praktická otázka
Možná vám napadla otázka, co v případě, že strom vyschne? I když je celý projekt postaven tak, že by strom neměl být během několika desetiletí, protože kořenový systém si bere vlhkost ze země, z podzemní vody, může se to stát. V takovém případě se strom zbaví kůry a vytvaruje se jako výtvarné dílo. Pro majitele domu strom zůstává součástí kompozice a hosté se mohou kochat pohledem na netradiční umělecký kousek.
Kromě estetické hodnoty má toto nevšední řešení zachování stromu i svou environmentální a duchovní hodnotu. Velké a majestátní stromy měli od nepaměti schopnost odebírat od člověka negativní energii a pomáhat mu harmonizovat se. Takové spojení přírody a člověka má proto výhody na obou stranách.