Tipy aby rostliny ve skleníku prosperovaly

0
77
Reklama

Léto přináší potěšení z bohaté úrody ovoce a zeleniny i ze skleníku. Dozrává toho hodně a v čerstvém stavu je vše vítanou pochoutkou. No aby bylo pěstování ve skleníku stále hračkou, je třeba dodržovat určitá pravidla.

Správné zalévat a hnojit

Výsadbu ve skleníku vydatně zalévejte podle možnosti v ranních hodinách a v případě potřeby i před večerem, nikdy ne kolem poledne, protože buňky rozpálených listů by odumřely, kdyby se dostaly do kontaktu s chladnou vodou. Kromě toho silné sluneční záření by na listech mohlo způsobit popáleniny (čočkový efekt).

Při teplotách přes 30 stupňů Celsia rostou skleníkové rostliny pomaleji. Přiměřeně tomu je třeba méně hnojit.

Nezbytné je větrání

Dveře a skleníku zpravidla mohou být otevřeny celý den a někdy i přes noc. Ventilátor zajistí nezbytný pohyb vzduchu.

Právě v letních měsících oceníte dostatečný počet střešních i postranních oken na skleníku. Rozpálený vzduch totiž stoupá vzhůru a uniká střešními okny, zatímco chladnější proudí dovnitř postranními okny a vzniká komínový efekt, čímž se snižuje teplota a zpříjemňuje ovzduší ve skleníku.

Nezastiňujte celý skleník

Pokud ve skleníku nezabezpečíte větrání, může se stát, že v létě bude muset být prázdný, protože je v něm příliš horko. Zastínění střechy skleníků není vhodným řešením, protože rostliny potřebují sluneční světlo.

Nezapomeňte kypřit půdu

Občas nakypřete povrch půdy ve skleníku, abyste zabránili růstu plevele a snížily vypařování vláhy. Mulčováním zabezpečíte správné půdní podmínky.

Ochraňujte rostliny před škůdci

Skleníkové okurky se vám odvděčí bohatší úrodou, pokud je během největších veder zastíníte. Stínicí materiál upevněte na vhodné držáky přímo nad rostlinami.

Papriku a lilky mohou napadnout listové mšice. Za chladného a deštivého počasí zapněte ventilátor, protože hrozí výskyt plísně šedé ( Botrytis cinerea).

Tip: Kukuřice ve skleníku

Ve skleníku se osvědčilo i pěstování cukrové kukuřice, protože nejchutnější jsou čerstvé kukuřičné klasy. Je však pomýšlet i na podzimní měsíce, když si ve skleníku budete moci vegetační sezónu prodloužit o šest až osm týdnů.

Reklama