Kolik stojí nízkoenergetický dům?

0
23
Reklama

Dům v nízkoenergetickém standardu se dá postavit i při omezeném rozpočtu. Budete se však muset spokojit s menší podlahovou plochou, jednoduchým tvarem stavby a nižším standardem technického vybavení.

1 Dobrý dodavatel i projekt

Základem je vybírat z dodavatelů s dlouholetými zkušenostmi a referencemi, kteří nabízejí dostatečně dlouhou záruku a servis. Nezbytností je dobrý projekt s energetickým certifikátem na nízkoenergetický dům. Důležité je však i provedení stavby. Pokud zhotoviteli nedůvěřujete, zajistěte si dobrý stavební dozor, který dohlédne na jednotlivé stavební postupy.

2 Nešetřete na materiálech

Při výstavbě nízkoenergetického domu určitě nešetřete na materiálech. Nedostatečná hydroizolace v základech vám může dům znehodnotit a nedostatečná tepelná izolace sníží jeho energetické parametry stejně, tak nevhodně zvolené konstrukční materiály. Okna s trojsklem jsou již standardem, ale důležité je také jejich správné osazení a celková vzduchotěsnost obvodového pláště objektu. Jen tak totiž eliminujete tepelné ztráty tepla přes konstrukci. Nezapomeňte, že pouze kvalitní materiály a ještě kvalitnější realizace vám zajistí, že dům bude mít opravdu požadované parametry a bude nízkoenergetický.

3 Pozor na svépomocnou výstavbu

Pokud máte dobrý projekt, stavební dozor, který se vyzná, a něco za sebou, pokud použijete kvalitní materiály i vybavení domu, není problém postavit si nízkoenergetický dům svépomocí. Po jeho dokončení však můžete zjistit, že vás stál stejnou částku jako u renomovaného dodavatele na klíč.

Nízkoenergetický dům do 70 000 €?

Nízkoenergetický dům lze postavit i při rozpočtu do 70 000 €, budete se však muset uskromnit. Dům musí mít menší výměru – 60 až 70m2 a jednoduchý kompaktní tvar s pultovou střechou. Měl by být patrový, protože takové řešení je levnější než bungalov – platíte poloviční plochu střechy i základů a stačí vám menší pozemek. Vnitřní plochy a fasáda musí být vyřešeny co nejjednodušší. Zvenku udělejte termofasádu z polystyrenu EPS av interiéru musíte zapomenout na kamenné a dřevěné obklady. Technologie si také budou vyžadovat kompromisy. Zvolte jednoduché vytápění bez větrání. Koupelnu a kuchyň umístěte blízko sebe nebo nad sebe, abyste minimalizovali délky rozvodů. Elektroinstalaci omezte na standard – dvě zásuvky, vypínač a osvětlení v každé místnosti. Okna by měla být s trojsklem (maximálně U = 1,0 W / m2. K). V žádném případě však nedělejte kompromisy při volbě materiálů na konstrukci domu. Pokud totiž vyberete levnější konstrukční a nosný systém, dům dlouho nevydrží a bude nutné ho opravovat. Pokud se poruší vzduchotěsnost obvodového pláště, dům přestane splňovat parametry nízkoenergetické budovy a zvýší se požadavky na vytápění. Nešetřete ani na základech. Měly by být nejen přesné a pevné, ale i dobře izolované proti vodě. Střechu si kupte u ověřeného dodavatele as dostatečně dlouhou zárukou. Při takovém omezeném rozpočtu je vhodné rozhodnout se pro jednoho dodavatele, který bude odpovědný za kvalitu všech materiálů a provedení celého domu. Na vás a rodině pak zůstane dobudování okolí – přístupových cest, chodníků a oplocení.

Reklama