Kousek pouště na okně

0
13
Reklama

Pokud bydlíte v paneláku, zřejmě občas bojujete i se suchým a teplým vzduchem. Pravděpodobně jste již ve svém příbytku vystřídali všechny dostupné více či méně atraktivní pokojové rostliny, a stále nepřichází ten dlouho očekávaný efekt – byt plný reprezentativní zeleně, jaký jste viděli v knize o pokojových rostlinách. Máme pro vás tip! Sukulenty – pro váš byt jsou jako stvořené.
V poslední době se objevilo v prodejnách množství zajímavých druhů a kultivarů sukulentů, z nichž si může vybrat náročný i méně náročný pěstitel. V současnosti je známých téměř 10000 druhů sukulentních rostlin (včetně kaktusů). Sukulenty, které jsou nenáročné na pěstování, jsou vhodné zejména do moderních interiérů. Jejich předností jsou neobvyklé až bizarní tvary listů a stonků, jakož i zajímavé květy a celkový habitus. A pokud se součástí rostliny stane i hezká funkční vegetační nádoba, výsledný efekt bude dokonalý. Ta může být ze skla, z kovu, plastu či keramiky. Sukulenty jsou vhodné i na vytváření efektních kompozic. Můžete je například vysadit do substrátu nebo písku a povrch posypat dekoračními kamínky či vybílenými lasturami. Samozřejmě, to je jen jedna z možností. Výsledek bude pro vás překvapením a pro váš příbytek zajímavým zpestřením.

Pro začátečníky i pokročilé

Pokud jste úplným začátečníkům v pěstování pokojových rostlin, potom si určitě pořiďte tlustice (Crassula). Většina druhů těchto rostlin bude benevolentní k začátečnickým chybám (například pokud zapomenete na zálivku nebo když poklesne teplota v bytě). Sukulenty lze velmi rychle a jednoduše rozmnožit. Nejkrásnější vyniknou na jižně orientovaném okně. Kromě tlustice stromkovité (Crassula arborescens) se do popředí dere i tlustice vejčitý (Crassula ovalata), jehož bizarně působící listy vypadají, jakoby jim někdo uťal konečky.
Atraktivní jsou i echeverie (Echeveria), které se podobají skalní růže, ale mají větší listy. Jejich předností je, že je lze rozmnožit z jednoho odlomeného lístku. Při pěstování echeverií je v létě důležitá intenzivní zálivka (ne však do listové růžice), naopak, v zimě se doporučuje zalévat co nejméně. Světlomilné echeverie rostou rychle a stejně rychle i stárnou, ale vytvářejí odnože, z nichž lze získat nové rostliny. Atraktivní působí stříbřité a na okrajích zvlněné listy cotyledonů (Cotyledon) nebo rozchodníky (Sedum), které se s oblibou pěstují v závěsných nádobách (Sedum morganianum). Mezi sukulenty patří i známá aloe (Aloe). Kromě toho, že je vysoce estetická, má i léčivé účinky a dokonale se přizpůsobí jakýmkoli bytovým podmínkám.

Ve světlých a v suchých bytech lze pěstovat i půvabné havortie (Haworthia), které vynikají atraktivními listovými růžicemi, mimořádně přizpůsobivé a nenáročné jsou gastérie (Gasteria) a agáve, především druhy a kultivary menšího vzrůstu. Až z Kanárských ostrovů do našich příbytků přišly i rychle rostoucí aeoniá (Aeonium), které se pyšní obdivuhodnými růžicemi listů. Do široké rodiny sukulentů patří též známé kalanchoe (Kalanchoë) se 130 druhy a mimořádně oblíbený pachypódium (Pachypodium), který pochází z Afriky a svým vzhledem připomíná kaktusy, ale na vrcholu má korunu opadavých nebo neopadavých listů. Pachpódia vyžadují vyšší teplotu (35 ºC) a mnohem výživnější substrát než jiné sukulenty. Paletu nejoblíbenějších sukulentů doplňují nenáročné pryšce (Euphorbia).

Aby sukulenty dobře rostly, třeba je občas přesadit, nejlépe na začátku vegetační sezóny (na jaře). Použijte zeminu určenou na kaktusy a sukulenty. Rychle rostoucí druhy třeba přesazovat každý rok. Všem sukulentům se během letních měsíců bude lépe dařit venku, tedy v zahradě, na balkoně či terase. Vyhovuje jim teplota 25 ºC, ale v zimě nesmí klesnout pod 10 ºC. Přesto, že mnohé sukulenty rostou pomalu, vydrží v bytě velmi mnoho let. Čím jsou starší, tím jsou krásnější.

Reklama