Krásná Hôrka bude krásná s pálenými taškami od TONDACHU

0
14
Reklama

Na obnově požárem zničené národní kulturní památky – hradu Krásná Hôrka, se svými výrobky podílí známý výrobce a prodejce pálené keramické tašky, společnost TONDACH®. Firma na hrad dodala 2670 m2 keramické krytiny. Původní střechy poškodil požár z 10. března 2012. Původní dřevěnou šindelovou střechu tak nahrazuje odolná nehořlavá trvanlivá keramická krytina značky TONDACH®, model Vídeňská taška.

V současnosti na hradě probíhá další etapa obnovy, jejímž předmětem je demontáž dočasného zastřešení a realizace nových krovů a střech. Dodavatelem prací je společnost Hornex, dlouhodobě specializující se také na rekonstrukce a obnovy historických a památkově chráněných staveb. Plánované ukončení této etapy je v listopadu 2015. Větší část krovů včetně věžiček je již zrealizována, tak i pokládka nových střech. Aktuálně probíhá realizace tesařských prací na posledním objektu středního hradu včetně jeho věže. Na ostatních objektech se dokončují pokrývačské a zejména klempířské práce. Realizují se i práce na detailech a zdobení věžiček.

Jednatel společnosti TONDACH SLOVENSKO, sro, Vladimír Šablica k tomu poznamenal: ,, Jsme rádi, že můžeme přispět k obnově národní kulturní památky – hradu Krásná Hôrka našimi výrobky, na které jsme poskytli mimořádné podmínky. Pokrývač práce jsou v současnosti zrealizované přibližně ze tří čtvrtin. I když je celková plocha střech je 4267 m2, naše dodávka je 2670 m2, což je cca 102 345 ks, protože části střech a věžičky budou pokryty mědí. Věříme, že střecha hradu s naší taškou vydrží několik set let bez poškození, neboť jde o kvalitní nehořlavé výrobky, které mají vynikající vlastnosti a odolnost vůči vnějším vlivům. Z cestovního ruchu navázaného na hrad Krásna Hôrka žije celý region, a proto se i my těšíme, že pomáháme cíli opětovného zpřístupnění hradu návštěvníkům. S novou taškou bude dominanta Gemera viditelná ještě z větší dálky a celková scenérie se přiblíží dávnější historii, protože na starých obrazech vidět, že kdysi už hrad taškovou střechu měl. "

Hrad Krásna Hôrka byl postaven v 14. století v období středověku. Sloužil jako ochrana středověké cesty do Slovenského Rudohoří, které mělo velký význam kvůli nerostnému bohatství. Historicky první písemná zmínka o hradu se zachovala z roku 1333, kdy vlastnila hrad rodina Bebekovců. Později se dostal do vlastnictví rodin Marryassiovcov a Andrášiovcov.
TONDACH SLOVENSKO, sro, Stupava, zajistil, ve spolupráci se státními organizacemi a památkového úřadu SR, dodání svých výrobků i na rekonstrukce střech na Bojnickém zámku, Nitranském hradě, nebo na Chrámu sv. Jakuba v Levoči. Firma je největším Slovenské prodejcem pálené keramické tašky. Je i tvůrcem střešních řešení pro novostavby a rekonstrukce s kompletním keramickým příslušenstvím a doplňky. Společnost loni získala ocenění Slovak Super brands award 2014 za dynamický rozvoj image a kvality značky. Je i držitelem evropského certifikátu kvality pro stavební výrobky Natureplus, který označuje čistotu výrobního procesu, biologický produkt bez chemických přísad.

Reklama