Krásne šruchy pro váš balkon

0
211
Reklama

Pocházejí z kamenitých oblastí Jižní Ameriky. Díky sukulentním masitým listům a nízkému vzrůstu jsou dobře přizpůsobeny na teplotní výkyvy a období sucha. Proto pokud máte balkon otočený na jih či západ, jsou to pro vás ideální rostliny.

Výrazné květiny

Šruchy velkokvěté ( Portulaca grandiflora ) rostou trsovitě, výhonky se plazí po zemi. Jejich délka je 10 až 30 centimetrů. Listy jsou nevýrazné, úzké, o to více zaujmou květy na koncích výhonků, které mají v průměru 2,5 – 4 cm. Mají čtyři lupínky a připomínají květy růže šípkové. Mohou však být i plné a dostat je v krásné paletě barev – od bílé, přes žlutou, oranžovou až po různé odstíny červené. Otevírají se však jen za slunečných dnů. Kvést začínají v červnu a kvetou až do podzimu.

Péče

Na péči jsou tyto rostliny zcela nenáročné. Co však přímo nesnášejí, je přemokření, v zahradě jim proto vyhovuje písčitá půda. Pokud je pěstujete v nádobách, do substrátu přimíchejte písek nebo perlit a nezapomeňte na drenážní vrstvu ani na to, aby nádoba měla odtokový otvor. V žádném případě je nepěstujte v samozavlažovacích truhlících. Každý měsíc je můžete přihnojit tekutým hnojivem.

Pěstování

Aby vynikla krása jejich květů, do záhonů jejich vysazujte do větších skupinek, do metrové bedničky použijte asi šest rostlin. Šruchy se pěstují ze semen, které se vysévají v březnu až dubnu. Klíčí na světle, proto je není třeba zasypávat substrátem. Předpěstování trvá 6 až 8 týdnů. Po 15. květnu je můžete vysadit na trvalé stanoviště. V zahradě se často rozmnožují samovýsevem.

 

Reklama