Jak ušetřit cenné centimetry na balkoně

0
256
Reklama

I na běžných balkonech či lodžiích v rozměrech mini lze vytvořit příjemné sezení. Poradíme, co zvážit při jeho výběru.

Jako první si změřte podlahovou plochu balkonu, případně i všechny větší prvky, které tam už máte. Tomu podřiďte výběr stolku a židlí. Neumíte si představit, kolik vybraný nábytek reálně odkrojí z plochy balkonu? Najděte si rozměry vytypovaných kousků, přeneste je na balicí papír, vystřihněte a položte na podlahu.

Bude sice chybět třetí rozměr, výška, ale na jistou představu to postačí. Zkoušejte, kam nábytek umístíte vzhledem k existující skříňky, květiny, výhledy, světlo a stín. Myslete na to, že sezení nemá překážet ani při vstupu na balkon či lodžii, ani vám bránit v zalévání květin.

V extrému

Balkon a lodžie jsou místem teplotních extrémů. Týká se to zejména léta, když se na ně teplota zvedá vlivem pražícího slunce a zároveň sáláním z budovy. To přirozeně omezí i možnost trávení času venku. V létě jsou vhodné rána a večery, v přechodných obdobích krásné slunečné dny.

Vysoké teploty zohledněte i při výběru materiálu. Nejvíce rozpálit se dokáže kov. Pokud tedy kovový nábytek, tak v kombinaci s dřevem na opěradle, sedadle či opěrkách, abyste se nepopálili. Plast a dřevo jsou z tohoto pohledu vhodnější. Z hlediska údržby vede plast, na který si vystačíte s vodou a se saponátem. Dřevo bude dříve či později vyžadovat údržbu speciálními oleji nebo laky.

Snadno manipulovatelný

Nižší hmotnost stolku a židlí je výhodná, snadno je posunete, když se na malém prostoru budete potřebovat dostat ke skříňce či květem. Upřednostněte skládací nebo stohovatelné modely. První zmíněné jsou praktičtější na příležitostné používání, složené budou čekat na svou chvíli byť i zavěšené na stěně.

Nábytek před zimou je vhodné očistit, poskládat a suchý schovat na chráněné místo. Skládací se dají uložit vedle sebe do vestavěné skříně, pokud v ní najdete místo. Stohovatelné situujte do rohu balkonu a navlečte na ně obal odolný proti nepříznivému počasí. Výhodu představuje zasklený balkon nebo lodžie, kde nábytku počasí neuškodí a můžete jej ponechat na místě.

Vedle sebe

Alternativou ke stolu a židlím je lavice situována na šířku kratší stěny. Stěnu volte podle slunečního svitu v době, kdy lavici plánujete využívat. Bonus, který lavicí získáte, je úložný prostor pod ní. Za jistou nevýhodu lze považovat, že pokud odpočíváte na balkoně více, sedíte vedle sebe.

Stolek se dá dobře nahradit malou sklápěcí stolovou deskou namontovanou do zdi. Určený pro příležitostné používání ve složeném stavu nepřekáží. Obě varianty jsou dostupné i v obchodech, ale pokud výrobci sériovou výrobou netrefili do rozměrů vašeho balkonu, dejte si vyrobit lavici či sklopný stolek na míru.

Reklama