Krásné v zahradě, zdravé na talíři: I chutné bylinky se mohou stát okrasou vaší zahrady

0
28
Reklama

Mají ve vaší zahradě čestné místo i různé bylinky? Zvyknete si zaběhnout po ně do polévek, čerstvých salátů či uvařit si z nich horký čaj?

Pěstujete bylinky na parapetu nebo odděleném záhoně jen proto, aby množství zeleně neubíjalo vaše krásné kvetoucí záhony? Často zapomínáme, že i bazalka, kopr či šalvěj krásně kvetou a nemusíte je od ostatních trvalek separovat. Samozřejmě, do záhonu je třeba volit rostliny se stejnou potřebou živím, které jim okolní prostředí umí nabídnout a bylinky je potřebují podstatně méně než krásné růže či lilie , ale dnes vám ukážeme, jak i ty nejzákladnější bylinky krásně kvetou a vy je můžete začít vysazovat ve velkém.

TIP: Množství aromatických bylinek odpuzuje nepříjemný hmyz jako komáry či ovády a naopak láká do zahrady potřebné včely a motýly.

Pronikavá vůně

Někdo koprovou omáčku či polévku miluje, jiný už jen při vzpomínce nad ní ohrnuje nosem. Od července až do září kopr krásně kvete žlutými drobnými kvítky zejména při dostatečném zavlažování a tato aromatická bylinka je do kuchyně nejvhodnější právě v době květu. Při sušení ztrácí své pozitivní vlastnosti a proto v případě, že si kopr chcete zachovat, zamrazte ho.

Na masíčko jako stvořený

Další voňavá bylinka, která v naší zahradě rozhodně nesmí chybět je rozmarýn. Tento stálezelený polokeř sice nesnáší zimu a je náchylný na promočenou půdu, ale svou chutí se za péči bohatě odmění. Kromě toho od dubna až července kvete drobnými modrofialovými a bílými kvítky, které vaši zahradu dokonale zkrášlí .

Stará známá

To, že kvete i máta peprná, to už určitě víte. Fialové chomáčky klasů se objevují v červnu až září a je vhodné posbírat ji ještě před tím, než začne kvést a to i vícekrát za rok. Na pěstování je velmi nenáročná a pozor si třeba dát jen na nepříjemnou rez, kterou může chytit. Máta si kromě gastronomie našla významné místo i v medicíně a kosmetice .

Stylová léčivka

Výborná při problémech s dýchacími cestami, trávením, ledvinami. Šalvěj. Tato pomocnice má v zahradě jednoznačně své místo a kromě příznivých účinků na náš organizmus potěší i oko. Vedle klasické odrůdě (šalvěj lékařská) je dnes na trhu hned několik dalších, které jsou o něco atraktivnější – šalvěj přeslenech, muškátová, ananasová, hajní či šarlatová.

Reklama