Majestátní kamenný statek

0
54
Reklama

V malebné pyrenejské vesničce je dvacet původních kamenných domů s terakotovými taškami. Patří k nim i starý farmářský dům, který i v současném moderním světě zachovali s úctou k historii.

Prostorné sídlo obklopené poli a pastvinami dávej tušit, že hlavními aktivitami domácích obyvatel jsou farmaření a agrikultúra. La Cerdanya se však stejně těší i velké přízni turistů. S dech beroucími výhledy na pohoří Cadi totiž světu nabízí opravdový kousek přírodního ráje.

Aby se starý kamenný dům mohl stát majitelovým novým domovem i příjemným útočištěm pro jeho hosty, musel projít obnovou. Rekonstrukci svěřil týmu architektů pod vedením Pabla Serrana Elorduyho. Přání klienta se týkalo především změny samotné vnitřní dispozice a organizace prostoru. Výrazná vizuální obnova se dotkla fasád a zastřešení, objem jednotlivých objektů se však zachoval. Interiér však přebudovali na otevřený prostor, ve kterém zůstali původní střešní nosník. Zároveň uplatnili starý střešní systém, typický pro tuto oblast, který nespojuje střešní krytinu s dřevěnou konstrukcí žádným tmelícím materiálem.

Interiér s výhledy do krajiny

Dům má čtyři samostatné obytné jednotky, dvě v hlavní budově a další dvě v menších přilehlých objektech. Každá z nich se rozkládá na dvou podlažích, což zajišťuje, že ložnice jsou odděleny od rušné společenské zóny. Hlavní myšlenkou interiérového řešení, které vzniklo pod vedením Blanc Elorduy, bylo vytvořit velkorysé prostory, korespondující s charakterem rozlehlé venkovské krajiny. Ta díky velkým oknům prostupuje i do interiéru. Vnitřní vzhled domácnosti využívá množství originálních prvků, stěny na některých místech zůstaly dokonce neomítnuté a odkrývají tak krásný masivní obklad z kamene.

V jiných částech je jednoduchá bílá omítka, která nechává vyniknout dřevěné podlahy či barevné keramické dlažby. Také dřevěné prvky a kování se vybíraly tak, aby zvýraznily dojem otevřeného prostoru. I při zachování venkovského, tak trochu drsného charakteru usedlosti, ať už prostřednictvím dispozice nebo výběru povrchových materiálů, měla designérka příležitost zařídit příbytek i domy pro hosty vkusně a překvapivě moderně. Ladění barevné škály se nese v střídmých přírodních tónech, přičemž minimalistické pojetí bydlení dostává nový rozměr díky organicky tvarovaným doplňkem, zejména nápaditým svítidlům.

Reklama