Kříženec dřeva a plastu

0
2
Reklama

Přemýšlíte nad tím, z čeho si postavit terasu, zahradní schody, chodníček nebo čím obložit okolí bazénu? Vhodný materiál by měl být nejen pevný, ale i příjemný – takový, na kterém byste mohli odpočívat na ručníku nebo lehátku, chodit po něm naboso, stolovat či dokonce grilovat. Přitom by i dobře vypadat a zapadat do klidného přírodního rámec vaší zahrady. Určitě jste uvažovali nad dřevem, možnádlažbou.

Přemýšleli jste už ale o kompozitních materiálech, které spojují přednosti obou svých rodičů – dřeva a plastu? Vyrábějí se z dřevěné moučky, drcených pilin či celulózové kaše (tu lze získat z rýžových nebo jiných slupek), které se smíchají s polymerizujícim plastem – polyethylenem, polypropylenem či PVC (polyvinylchlorid) – a vylisují se. Výsledek je příjemný na pohled, teplý na dotek a zejména odolný vůči rozmarům počasí.

Materiály budoucnosti?

Hmoty, které jsme právě popsali, nesou mezinárodní označení WPC – Wood Polymer Composites. Jde o vynález, který má necelých 20 let. Říká se o něm, že by v budoucnu mohl nahradit dřevo jako stavební materiál. Kromě povrchů teras a venkovních obkladů budov se z kompozitních materiálů mohou vyrábět i ploty, pergoly, květináče či zahradní nábytek.

Na trhu se stavebninami můžete najít několik výrobců, kteří nabízejí WPC. Výrobky však nemusí být stejné. Hlavním rozdílem, který jednotlivé materiály odlišuje, je jejich složení – o vlastnostech kompozitních materiálů rozhoduje jednak druh použitého plastu (polyetylén, polypropylen, polyvinylchlorid)a jednak podíl dřevěné složky.

Samozřejmě, záleží na způsobu použití těchto materiálů, ale zkušenosti z praxe potvrzují lepší vlastnosti WPC vyrobených z PVC. Oproti polyethylenu a polypropylenu má PVC lepší termodynamické vlastnosti (uvedené polymery jsou měkčí, čili materiál se vydrolí, což má vliv i na jeho pevnost a odolnost proti poškrábání nebo nárazu). Významnou roli v kompozitním materiálu hraje i podíl druhé složky. Nemusí vždy jít jen o dřevěné piliny či drť, v některých případech se při výrobě používají i rýžové slupky či celulózové kaše. Jako vhodný se jeví poměr přibližně 50% PVC a 50% dřevěných pilin, což zaručí dostatečnou pevnost materiálu i vzhled podobný dřevu.

Čím je WPC výjimečné

Podle dosavadních zkušeností převažují nad nevýhodami kompozitních materiálů jejich výhody – nabízejí úhledný, rovný povrch, který nechladí a ani se příliš nerozpálí na slunci. WPC má navíc protiskluzovou úpravu, takže je vhodný do okolí bazénů, kde nejčastěji hrozí nebezpečí úrazu uklouznutí. V porovnání s dřevem je tento materiál nehořlavý a určitě si na něm dřímati třísku. Péče o něj je nenáročná – nevyžaduje si impregnaci, penetrační nátěry, olejování či další údržbu. Vnější plochy z WPC stačí občas umýt vysokotlakým čističem. Případné skvrny se dají odstranit speciálním čisticím prostředkem, který by měl být součástí prodejního balíčku. Výhodou je i minimální tepelná roztažnost, takže nepatrné spáry mezi deskami zůstávají po celý rok stejné.Na povrch kompozitních materiálů nelepí sůl, chlor z bazénu ani ptačí trus. Výrobci uvádějí záruční lhůtu až 25 let.

Reklama