Příběh nejznámější stolní lampy

0
19
Reklama

Dějiny designu jsou nezřídka příběhy náhod či neúmyslných vnuknutí geniálních myšlenek. Bez cíleného záměru vznikla i jedna z nejznámějších stolních lamp – britská Anglepoise..

Příběh ikonické lampy – kterou našinec zná z úvodů animovaných filmů Pixar či z "bondovek" a která se řadí k desítce nejvýznamnějších designérských klenotů Británie (spolu s dalšími zásadními výtvory jako Concorde, minisukně Mary Quantové nebo mapa londýnského metra) – začíná ve společnosti George Carwardina, automobilového inženýra, který se specializoval na odpružení vozidel. Ve své dílně velmi rád experimentoval s pružinami a jinými kovovými součástkami, takže nepřekvapí, že je autorem několika důmyslných mechanických vynálezů.

V patentu z roku 1932 okamžitě rozpoznal potenciál, na uplatnění v automobilovém průmyslu se však nehodil. George tak hledal jiné vhodné použití. Mechanická konstrukce spojena kovovými pružinami umožňovala lehké pohybování dvou vzájemně spojených ramen, přičemž jejich spolehlivě udržovala v určené poloze. Napadlo mu, že toto řešení, podobné svalové soustavě lidských končetin, by se dalo využít na konstrukci lamp.

V roce 1932 vyvinul spolu s dodavatelem pružin, rodinným podnikem Herbert Terry & Sons, první prototyp lampy využívající princip pružinami napínaných ramen. Následovalo několik vylepšení zda dotahování designu lampy do definitivní podoby s charakteristickým parabolickým stínítkem a stupňovitou podstavou. Z roku 1935 pochází nejrozšířenější varianta: model Anglepoise 1227, který se díky industriální efektivitě stal bestsellerem. S menšími úpravami se u Terryovcov vyrábí dodnes.

Aktuální reedice svítidla Anglepoise Original 1227 je sice mírně odlišná od původního prototypu George Carwardina z roku 1935, ale zachovává základní princip jeho pružinového objevu – dnes se vyrábí ve třech barvách, případně v kombinaci s lesklými chromovanými částmi. 154 £, ANGLEPOISE.

Originální derivát Luxo L-1. Od 30. let minulého století vyráběl lampu Anglepoise rodinný podnik Terryovcov. Ti také vlastnili licenci na její distribuci v zemích Commonwealthu. Jinde po světě ji zas rozšířil Jac Jacobsen, který se do její geniální konstrukce zamiloval av polovině 30. let licenci od Carwardinea odkoupil. V rodném Norsku založil podnik LUXO, kde originál a později vlastní vylepšenou podobu – skandinávský vlídný model L-1 – vyráběl. Právě jeho "el-jednotka" se stala celosvětovou předlohou pro podobně konstruované lampy. Od 98 £, LUXO / GLAMOX.

Pracovní lampa Naska vznikala ve stejném období jako Anglepoise a Luxo L-1. Rozvíjí stejné téma, efektivní osvětlení s nastavitelnými rameny, podobnými designérskými prostředky. I v případě varianty Naska jsou ramena v požadované pozici udržované pružinami a světelný tok usměrňuje parabolicky vytvarovaný plechový klobouk. Anonymní návrh pochází z archivu italské společnosti Fontana Arte, která uprostřed 20. století i zásluhou designérů Gia Pontiho zda Pietra Chiesa významně ovlivnila design svítidel. 204 €, FONTANA ARTE.

Reklama