Hydroponie. Pojem teoreticky známý, prakticky už méně. První polovina slova může svádět k mylnému názoru, že jde o pěstování rostlin ve vodě, ale není to docela pravda. Co se tedy skrývá za tímto slovem? Když se veřejnosti představuje něco nového, lidé se automaticky ptají na výhody a nevýhody. Při porovnání hydroponie s klasickým pěstováním rostlin v květináčích se zeminou to nebude jiné. Řeč přijde i na staré známé pro a proti, ale abych nezdržovala a ani nepředbíhala, začnu pěkně po pořádku.
Co je hydroponie?
Většina zahradníků bez zahrádky, resp. ty, pro jejichž jediným prostorem na vyšantenie je balkon a pár truhlíků s hlínou, a občas ani to ne, ví, že ne vždy je jednoduché vypěstovat květiny – ať už ty balkonové, nebo pokojové. A někdy ani při dodržení přísných pěstitelských pravidel, která vyžadují jednotlivé rostliny, není výsledek takový, o jakém sníte. Hned na začátek: pěstovat rostliny hydroponicky neznamená, že je stačí zalít, ao ostatní se postará zázračný květináč. Ani zde se nevyhnete takovým faktorům, jako jsou světlo, teplota a vlhkost vzduchu, přihnojování či polévání. Jediný rozdíl bude při přesazování rostlin – za nehty vám nezbude černá hlína. Hydroponie znamená tedy pěstování rostlin ve speciální granulované hmotě zvané keramzit a ve vodě, která je obohacena o potřebné živiny a stopové prvky. Princip je prostý – když zalijete rostlinu, keramzit nasákne vodu a postupně ji bude uvolňovat přímo do kořenů rostlin.
Jak poznáte hydroponii?
Celkem jednoduše. Namísto hlíny je rostlina zasazena v malých hnědých keramických granulích, které mohou někomu připomínat i psí pochoutku. Psi by si na ní sotva pochutnali. Rostliny však díky keramzitu získávají potřebnou vláhu a živiny. Jde o přírodní materiál, a když přestane plnit svou funkci, lze jej použít například v kompostu jako biologický odpad. Podle zrnitosti se dělí na jemný (do tloušťky čtyř milimetrů), který je vhodný při výsevu, a hrubší (od čtyř do osmi milimetrů), který je určen k dlouhodobému pěstování. Dalším znakem hydroponie, viditelným na první pohled, je i tzv. vodoznak nebo jinými slovy měřič stavu vody. Jeho funkce, jak napovídá název, je jasná – ukazuje a informuje, kdy třeba květiny zalévat.
Co budete potřebovat
Pokud se rozhodnete pro hydroponii, budete potřebovat pár drobností, bez kterých to prostě nepůjde. Sestavu na hydroponické pěstování tvoří vnitřní a vnější nádoba, vodoznak, keramzit a samozřejmě rostlina. Vnitřní nádoba se vyrábí z plastu, do kterého se nasype potřebné množství keramzitu, kde rostlina zapouští své kořeny. Na boku je čestné místo pro vodoznak. Vnější nádoba, tedy obal, se vyrábí v různých velikostech a tvarech. Může být keramická, plastová, kameninová nebo skelná. Můžete však použít i klasický květináč, který neprotéká. Důležité je, aby se do něj vešel vnitřní koš a aby mezi ním a obalem byla mezera, kam mohou případně prorůstat kořeny rostliny. Naštěstí v současnosti už i u nás lze v běžných květinářstvích dostat kompletní rostlinu, tedy výpěstek s celou sestavou.