Minizahrádka na balkoně

0
171
Reklama

Určitě se shodneme na tom, že čerstvě utržené rajčata, okurka či cibulka chutnají chutnější než ty koupené v obchodě. Mít leckdy k dispozici čerstvé ovoce a zeleninu a bez obsahu umělých hnojiv je snem každé hospodyňky.Nemusíte zoufat, když nemáte vlastní zahradu, téměř všechny dobroty si můžete vypěstovat na balkoně. Kombinace zeleninových, ovocných a květinových druhů potěší oči a polahodí chuti.

Jak začít

Rostliny musíte pěstovat v dostatečně hlubokých nádobách (alespoň 15 – 30 cm), aby kořeny měli dost místa. Velikost nádoby přizpůsobte velikosti pěstované rostliny. Květináče musí mít na spodní straně odvodňovací otvor a misku, aby voda mohla odtéct (ale ne k sousedům). Misky zkontrolujte zejména po dešti a přebytečnou vodu vždy vylijte, aby kořeny nezačaly hnít. Praktické jsou samozavlažovací květináče. Květináče naplňte vhodným substrátem, pro lepší vzdušnost jej můžete smíchat s pískem nebo polystyrenovými kuličkami. Od vrchu nechte dostatečný odstup zeminy. Oceníte to při zalévání, ale i při dešti nebo silném větru, když nebudete mít celý balkon zablácený. Nezapomeňte pravidelně zalévat, aby zemina neproschla.

Co pěstovat

Chcete-li sbírat úrodu, musíte zohlednit nároky jednotlivých plodin na prostor a světelné podmínky. Většina zeleniny upřednostňuje slunné místo, některé bylinky snesou polostín. Pro pěstování na balkoně jsou vhodnější zakrslé odrůdy zeleniny, které nejsou náročné na prostor, kořenová zelenina, fazole, bylinky, rybíz, angrešt, maliny, jahody. Při vhodné skladbě plodin můžete sbírat úrodu až do pozdního podzimu. Na balkoně můžete s úspěchem pěstovat rajčata (odrůda Tumbling Tom Yellow), papriky (Hamik), kedlubny, dýni, keříčková fazole, baby karotku, ředkvičky, naťová petržel, kopr a saláty. Jistější je posadit již předpěstované sazenice.

Zelená stěna

I na menším balkoně si pomocí jednoduchých úprav můžete zároveň užívat posezení u kávy, pěstovat květiny i zeleninu. Stačí, když nádoby se zeminou zavěsíte na zábradlí a na stěnu terasovitě nad sebou a získáte dostatečně velký pěstitelský prostor. Tento způsob je zároveň efektní na pohled, protože rostoucí rostliny vytvářejí nádhernou zelenou stěnu. Důležité je nádoby bezpečně upevnit a zajistit proti uvolnění v případě větrného počasí.Pěstovat můžete i tehdy, pokud máte zasklený balkon. V tomto „skleníku“ se bude dařit i náročnějším plodinám. Stačí pravidelně jejich zalévat.

Hlavou dolů

Nevyužitý velký prostor se skrývá nad hlavou. Můžete využít závěsné nádoby klasické nebo speciální, ve kterých je možné pěstovat rostliny hlavou dolů.Rostliny se zalévají do otvoru v horní části, tekutina stéká přímo ke kořenům.Úsporný způsob pěstování v létajících květináčích vyhovuje rajčatům, paprikám, petržele, mátě, fenyklu, ale i kvetoucím pelargóniím, některým druhům orchideje, břečťanu. Substrát v nádobě se zahřeje rychleji a tím, že není ve styku s chladnou podložkou, pomaleji chladně iv noci. Díky speciálnímu „vaku“ uvnitř nádoby se nemusíte bát, že zemina bude vypadávat nebo voda vytékat.

Voňavé bylinky

Pěstování bylinek patří k nejoblíbenějším a nejméně náročným. Můžete je pěstovat v malých květináčích, které během přípravy jídel jednoduše přenesete do kuchyně, abyste měli čerstvou nať vždy po ruce. K nejběžnější pěstovaným patří bazalka, máta, oregano, petržel, celer. Kromě krásného svěžího vzhledu vám bylinky svou vůní pomohou při odpuzování komárů a dotěrného hmyzu.

mini-zahradka-na-balkon

Reklama