Mozaikové chodníky

0
112
Reklama

Starat se o zeleň v zahradě je koníčkem mnoha. Pěstovat se vyplácí zejména tehdy, když na to máme dostatek času a nebojíme se ho v zahradě trávit dostatek. Pokud ale chceme mít v zahradě zajímavý prvek bez pravidelné tvrdé práce, máme pro vás jeden tip.

Krásná zeleň kolem domu je sezónní okrasou, o kterou se navíc třeba pravidelně a velmi precizně starat. Pokud patříte k těm, kterým to nedělá ani nejmenší problém, závidíme. Pokud však naopak toužíte po dominantním, efektním prvku který by zkrášlil vaši snadnější zahradu, vyzkoušejte si stezky vyzdobit barevnou kameninou.

Efekt téměř zcela zdarma

Vyskládat si mozaikový chodník chce jedinečnou představivost, trošku šikovnosti a trpělivost. Nejlepší je, že si veškerý základní materiál dokážete pořídit z přírody a tedy stačí nasbírat pár pěkných oblázků nebo kameniva (samozřejmě, že je najdete i ve specializovaných prodejnách zaměřených na zahradnictví).

Jak na to?

1. Kameny (ať už koupené nebo nasbírané) si roztřiďte podle velikosti a barvy.

2. Pro lepší představivost si projekt nakreslete a následně vyzkoušejte nasucho tak, abyste věděli, kolik kamenů přibližně budete potřebovat. Můžete si tak vyzkoušet několik vzorců a vybrat ten, který se do vaší zahrady bude hodit nejvíce.

3. Tvar chodníku je třeba vyhloubit dostatečně hluboko tak, abyste na spodek mohli vysypat drenážní vrstvu (například ostrý štěrk nebo střepiny starých květináčů) a vrstvu písku tak, aby byl chodník nad zemí a případná dešťová voda z něj stékala.

4. Aby se kameny ideálně kladli, navlhčete je nebo rozprašovačem postříkejte samotný písek, který je již v rovině připraven na samotnou mozaiku.

5. Následně ukládejte kameny do požadovaných vzorů od středu směrem ven a povrch srovnáte díky vodováze, kterou umístíte na desku a kladivem je jednoduše srovnáte.

6. Nyní přichází na řadu beton. Speciální směs na zahradní chodníky vám určitě doporučí v zahradnictví. Postačí ji jen vsypat do mezer, metličkou rovnoměrně rozložit a následně opět vydatně pokropit.

7. Kameny od přebytečného betonu vyčistíte kartáčkem a navlhčeným hadříkem do čista. Potom chodník přikryjte fólií a na koncích zatižte.

8. A aby vaše dílo udrželo i těžší krok, je třeba aby beton dostatečně dozrál a tedy na něj nestoupejte přibližně týden.

Reklama