Nábytek a doplňky s vůní dřeva

0
6
Reklama

Dřevo a přírodní materiál měli v životě člověka odjakživa své místo. Trvale s nimi žijeme ve zvláštní symbióze již od úsvitu civilizace. Každý kus dřevěného nábytku či bytového doplňku byl kdysi živým stromem nebo jeho částí a energie vyzařující teplo nás oslovuje, zda se ho dotýkáme, nebo jej pouze vnímáme ostatními smysly.

Živý materiál

Asi by bylo nošením dříví do lesa mluvit o dřevu jako o materiálu spojeném s bydlením. Jeho vlastnosti – ekologičnost a recyklovatelnost jsou v tempu 21. století nenahraditelné. Navíc, je hygroskopické – dokáže přijmout vodu ze vzduchu a zároveň vyloučit z něj vlhkost. V interiéru tak pracuje jako garant stabilního složení atmosféry. Jen dřevo umí vyvážit, doplnit či nahradit chlad kovu, kamene či praktičnost a účelnost plastů. Je v něm skryta duše a vazby na minulé generace. Sotva někdy vyjde z módy. Často stačí pohled na citlivě umístěn dřevěný interiérový doplněk a celý prostor se najednou zvláštní rozvibruje a citelně změkne. Dřevo se svou duší dokáže zavděčit každému – v jakémkoliv tvaru či povrchové úpravě.

Tělo a život dřeva

Počet druhů dřeva využívaných v moderních interiérech roste úměrně designovým trendům, technologii zpracování a nárokům klienta. Dřevotřískové desky blahé paměti "vonící" formaldehydem jsou šťastně prošlou minulostí. Už ani masiv nehraje tu roli, do které kdysi rostl. Dub, buk, smrk, borovice, ořech, třešeň zůstaly evergreeny. Stále častěji však cítíme pod prsty i exotické, cizokrajné druhy, některé speciálně upravené, případně přírodní materiály, které Středoevropan řadí od "svých" dřevin relativně daleko – rotang, bambus, banánové listy, mořskou trávu a jiné.

Zeširoka-zdaleka

Trend umísťovat v interiéru exotické přírodní materiály (rotang, bambus, mořskou trávu, listy banánovníku a jiné), a to v různých formách – od stylového solitéru až po sedačku či kuchyňskou linku – se stal žádanou alternativou. Ruku v ruce s neotřelostí však padají otázky týkající se údržby a způsobu zacházení s kusem exotiky v interiéru. Klíčem k trvalé spokojenosti jsou správně vedeny prvotní úvahy, tedy co, kde, jak a nač. Rotangová křesla, postel z bambusu nebo sedačky z mořské trávy – každý druh takového nábytku má originální vlastnosti, které je třeba akceptovat, pokud jde o jeho umístění i ošetřování. Rotangový nábytek si spolehlivě najde místo i v exteriéru. Základ tvoří Rotangová tyčovina vypletena Rotangová proutím. Trh nabízí i kombinaci rotang a kov či jiný materiál. Péče je jednoduchá: vysavač, případně vlhký kousek flanelu. Pohodlí zvyšují volně ležící matrace nebo tučné polštáře, které podle potřeby stačí vyprat nebo vyčistit moderním čisticím prostředkem na tkaniny.

Reklama