Nádherné a stylové bydlení ve starém mlýně

0
90
Reklama

Starý vodní mlýn v idylické venkovské krajině je obklopen lesy. Náleží k němu zahrada s malebnými stezkami na romantické procházky do lesa či k potoku s vodopádem.

Třicetiletému architektovi Davidu Magui a jeho přítelkyni, projektantce Nicol Aitkinovej starý mlýn učaroval, koupili ho a zrekonstruovali. Dům je nazvaný podle své původní funkce – The Berwyn Mill. Ačkoli je plně zrekonstruovaný, David a Nicol mu ponechali jeho šarm a zachovaly určité původní rysy.

Kámen a odhalené trámy

Hlavní roli zde hrají kámen a dřevo, které jsou v harmonickém propojení. Obdivovat můžete kamenné základy a pozůstatky kamenných příček, stejně jako původní trámy či zrenovované masivní dveře s kováním. Stavba působí na první pohled jako tradiční kamenný dům, který má za sebou bohatou historii. Pozemek kolem domu je upraven štěrkem, dřevní drtí, rostlinstvem a v určitých částech je zpevněn betonem a kameny. Pozemek je skutečně okouzlující – mlýn obklopuje smíšený les i vodní tok, který v okolí vytváří kaskádovité vinutí připomínající malé vodopády.

Masivní dřevo iv interiéru

Interiér koresponduje s tradiční povahou exteriéru, zejména co se týče materiálového řešení. Hlavní slovo ve vnitřním prostoru má dřevo, ať už ve formě podlah, dveří, odhalených trámů, schodů, okenních lemování či masivního nábytku v jídelně, obývacím pokoji a v ložnicích. Po dřevě vede kámen, přičemž tuto nádhernou naturální kombinaci doplňují bílé stěny a přírodní materiály, například textilie v ložnicích či na sedací soupravě. Díky velkoformátovému zasklení v přízemí a prostorným oknům na podlaží je interiér efektivně prosvětlený přirozeným světlem.

Nezaplněný ale útulný

Navzdory skromnému zařízení, myslíme objem, ne kvalitu zařízení, nepůsobí dům stroze ani nevlídné. Právě naopak – výběr materiálů a interiérový design udělaly své – příbytek vítá útulnou atmosférou a přímo zve na trávení příjemných chvil v kruhu blízkých. Projekt je příkladem toho, že i starý opuštěný mlýn lze zrekonstruovat do takové podoby, aby nepůsobil vzhledem k okolí rušivě či extravagantně a zároveň splňoval požadavky na komfortní pobyt a relaxační místo pro obyvatele. Při podobné rekonstrukci, v jejímž rámci je zachována podstatná část stavby, se může podařit vytvořit skutečně okouzlující architektonický vizuál, přičemž obnova splňuje nejen ekonomickou požadavek, ale bere se v úvahu i historicko-ekologický aspekt – zachování charakteristického prostředí, místní architektury a určitá „recyklace „chátrající stavby, která časem ztratila svou funkci, přetvoření na novou funkci. Momentálně už mlýn našel svého majitele, v roce 2013 byl i s pozemkem na prodej za přibližně milion dolarů.

Reklama