Nejnovější trendy současného osvětlení

0
2
Reklama

Zírám v koupelně do zrcadla. Těsný, dokonale uklizený prostor v hotelu 45 km za německým Kolínem. Na výstavišti na břehu Rýna se právě končí třetí den výstavy nábytku IMM Cologne 2011. Zapomenu na chvíli na nábytkové rušno. Dráždí mě hnusné světlo. Bílé. Studené a bezohledné.

Zakousne se až pod kůži a přidá mé spanilé tvářičce alespoň deset let. Kdepak je moje domácí nedizajnové zrcadlo "Pověz mi, že ještě nejsem zcela výběhový model !?" Ví se milosrdně a laskavě opřít o pamětihodnosti mého obrazu. Teplé vlny světla klasických žárovek ze starých domácích zásob měkčí moje obrysy zprava i zleva. Bez kulantní tahů fotošopového experta se ještě umím podívat na svůj odraz. Skus mě však představa, že v dohledu několika let se Aniž skryji před neúprosným zmapováním odžité dnů a nedospaných nocí ve světle nízkoenergetických žároviček.

Halogenové úsporné žárovky jsou si nejvíce podobné s klasickými žárovkami. Zatím však spotřebují jen o 30% méně elektrické energie. Mají však dvojnásobnou životnost. Jsou vhodné tam, kde se často potlačuje a rozsvěcuje.
Nebude docela pravda, že se toho v designu nábytku a bytových doplňků mnoho neděje. Vře to pod povrchem a někde se to i okatě propasírujeme na povrch textilií a nábytkových kontur. Ty, čerstvě vyleštěné rovnou z designérských dílen, se nechávají stále nasvítit, podsvítit, prozářit a kdo není připraven, toho čeká světelné překvapení v okamžiku otevření zásuvky. V minulých letech kde-tu a teď v Kolíně již zcela bez okolků se svítilo zejména z kuchyňského nábytku a zařízení LED diodovým světlem.

Dekorativní osvětlení polic a vitrín prostřednictvím LED dekoračních světelných pásů měla v nabídce většina značek. Světlo stále více šíří komody, dřezy, sprchové hlavice, podnože postelí a stolů. V Kolíně šlo zejména o kuchyňské trendy, ale ani světlo a svítidla nezůstaly ve stínu. Kóje imitovaly obytné interiéry a svůj prostor modelovali nejen nábytkem, ale i nápaditým osvětlením z několika zdrojů. Většina vystavovatelů pamatovala na designové stálice mezi svítidly, objevovaly se retromodely, a tak při pohovkách a křeslech zářily a ze stropů visely stejně novinky, jakož i několik let známé tvary svítidel. Pokud byly tvary nábytku úsporné nebo barevnost neutrální, instalace ožila nápadnými ba až bizarními formami stínítek, lamp, světelných objektů a celých světelných scén.

Reklama