Nepřehlédnutelná šalvěj muškátová vynikne i na balkoně

0
45
Reklama

Tato statná rostlina s výraznými květy a vůní vás jistě zaujme na první pohled. V květinových záhonech je nepřehlédnutelná a má stejné léčivé účinky jako šalvěj lékařská.

 V zahradě potřebuje šalvěj muškátová ( Salvia sclarea ) dostatek místa, aby se mohla dobře rozrůstat a v plné kráse předvést své krémově-fialové nebo krémově růžové květy s velkými listeny. Dorůstá do výšky 1 ma do šířky kolem 60 cm.
Je to dvouletá rostlina, pocházející z jižní Evropy a jihozápadní Asie. V prvním roce vytváří přízemní růžici šedozelená vejčitých listů na dlouhých stopkách. Květiny na olistěné čtyřhranné stonku se objevují na další rok od června do srpna. Mají krátké stopky, jsou oboupohlavní, 5-četné. Kalich je široce zvonkovitý, koruna dvojpyskovitá, dolní pysk je žlutý. Tam, kde se šalvěji daří, se rozmnožuje samovýsevem – vypadaných semeny.

Pěstování

Rostlina preferuje sušší slunné stanoviště chráněné před větrem. Je citlivá na nadměrnou vlhkost hlavně v zimě. Semena se vysévají na podzim nebo v březnu až dubnu a porost se musí později vyjednotit. Můžete si však vypěstovat i sazenice, které po 15. květnu vysaďte na záhon. Velké dospělé rostliny lze rozdělit na menší trsy. Tato šalvěj je mrazuvzdorná, v zimě nepotřebuje žádnou ochranu.

Využití

Šalvěj muškátová má silné aroma, která připomíná muškát, odkud pochází její druhové jméno. Je zajímavé, že vůni ženy a muži vnímají rozdílně. Pro ženy je příjemná, ale mužům se velmi nelíbí. Přitom muškátový olej se používá jako přísada do pánských parfémů. Kromě toho se olej využívá k aromatizaci muškátových a vermútových vín.

Šalvěj muškátová se na technické a průmyslové účely pěstuje zejména v Anglii, Francii a jižním Rusku. Sklízejí se květy, listy i nať. Šalvěj se také využívá jako léčivá rostlina – proti pocení, při křečích, na úpravu menstruace, při meteorismu, na omývání ran a vředů a jako tonikum. Připravuje se z ní také šalvějový ocet.

Reklama