Netradiční svítidlo za pár korun

0
5
Reklama

Vyrobte si spolu s námi netradiční dřevěné svítidlo se stínidlem z recyklovaného papíru, které při rozsvícení vytváří zajímavé efekty. Dotvoří atmosféru vašeho domova a bude vás stát jen pár eur.

Materiál a nářadí

• dřevěná lišta s rozměry 2 × 1 cm, která se nařeže na menší kusy (dá se koupit například v hobbymarketech):
– 2 lišty s délkou 30 cm (hlavní konstrukce)
– 1 lišta s délkou 26 cm (horní rameno)
– 1 lišta s délkou 10 cm (kolík podstavce do betonu)
• starý kancelářský nebo novinový papír (1 menší krabice od bot)
• nafukovací balón
• objímka E14, kabel, úsporná nebo LED žárovka
• škrob na záclony
• voda
• 2 šrouby, 2 podložky, 2 křídlové matice
• plastová miska
• beton (stačí na velikost misky)
• vrtačka
• mixér

PRACOVNÍ POSTUP

Úprava dřevěných dílů. Do širší stěny obou hranolů hlavní konstrukce navrtejte dva otvory vzdáleny 2,5 cm od okrajů. Dvě díry navrtejte i do horního ramene – jednu do širší stěny, vzdálenou 3 cm od okraje, a druhou do užší stěny, vzdálenou 2 cm od okraje (na provlečení kabelu). Následně provrtejte kolík podstavce – 3 cm od okraje
Výroba podstavce. Vydělejte si beton s vodou, vymíchejte ho, aby měl správnou konzistenci, a nalijte do plastové misky. Provrtán kolík podstavce napevno vtlačte do misky s betonem. Ujistěte se, zda je kolík rovně, a nechte beton zrát. Po 6 hodinách můžete pokračovat v práci, ideální ale je nechat beton odstát 24 hodin.
Spojení hlavní konstrukce a ramene. Hlavní konstrukci a horní rameno spojte šroubem, navlečte podložku a upevněte křídlovou maticí, která umožní polohování horního ramene.
Příprava papíru. Když máte základní konstrukci hotovou, pusťte se do výroby hmoty na stínítko. Skartovaný nebo natrhaný papír zalejte teplou vodou tak, aby vsákla a papír v ní neplaval. Do teplé vody za postupného míchání přisypte škrob na záclony. Vzniklou hmotu rozmixujte mixérem. Vytvoří se mazlavá hmota s jemnou konzistencí. Pokud se hmota od sebe příliš odděluje, odstraňte přebytečnou vodu a dosypte škrob.
Výroba stínítka. Takto připravenou hmotu naneste na nafouknutý balón. Měla by přilnout k balónu. Pokud odpadává, je v ní hodně vody nebo málo škrobu. Velikost balónu udává velikost stínítka (minimální průměr je 14 cm). Balón pořádně uvažte, aby během schnutí hmoty nevyfouknul. Nechte schnout minimálně 24 hodin. Když hmota pořádně uschne, stačí balón opatrně vyfouknout.

Finalizace. Po dozrání betonu vyjměte podstavec z misky a přišroubujte k němu hlavní dřevěnou konstrukci. Opět použijte podložku a křídlovou matici, které umožní její polohování. Zbývá už jen připevnění stínítka. Do jeho středu navrtejte shora uprostřed otvor tak, aby se přes něj dostal kabel. Kabel s objímkou a světelným zdrojem si nechte nainstalovat odborníkem. Pomohou vám v prodejnách se světelnými zdroji, případně oslovte známého elektrikáře.

Reklama