Nízkoenergetický plovoucí dům

0
33
Reklama

Pokud má rodina blízký vztah k vodě a přírodě, jeví se plovoucí dům jako ideální víkendové bydlení. Dva bratři se svými rodinami se rozhodli právě pro takového řešení. Mělo jim umožnit plně se věnovat rybaření a vodním sportům a zároveň poskytnout prostor na únik před shonem města i na setkáními s přáteli.

Na spolupráci při projektování i následné realizaci oslovili tým ze společnosti EXWORKS, která se specializuje práce na plovoucí domy, přičemž v její nabídce najdete i několik typové stavby. Tento dům se však navrhoval na míru přesně podle požadavků investorů. Zadáním byl plovoucí dům ve vysokém ekologickém standardu, v harmonii s přírodou, tak co největší využití exteriéru a vytvoření více pobytových teras, kde budou trávit čas během teplých dnů. Jelikož se jednalo o dvě rodiny s dětmi, v dispozici se od začátku počítalo se dvěma rodičovskými ložnicemi.

Plovoucí dům tvoří hmoty dvou kvádrů uložené na sebe, které jsou vzájemně otočeny o 90 °. "Tento tvar dobře splňuje provozní požadavky, přičemž dispozice stavby logicky odděluje společenské / pobytové části a zázemí – dům se zavírá vůči břehu a otevírá směrem k vodě." Vysvětluje architektka Diana.

Hlavní paluba, tedy přízemí plní funkci společenské zóny – nachází se zde otevřená denní čas, na kterou navazuje velkorysá terasa. Na horní palubě, tedy na patře se nacházejí již zmíněné rodičovské ložnice a jedna dětský pokoj pro všechny děti, která v případě potřeby může plnit i roli pokoje pro hosty. "Při návrhu bylo třeba nadimenzovat prostor tak, aby zde vzniklo plnohodnotné a komfortní bydlení pro dvě rodiny a zároveň sloužil i jako rekreační dům pro více hostů. Požadavkem byla i plnohodnotná kuchyně, protože jeden z domácích pánů rád vaří, "vysvětluje architektka.

Práce na studii trvala díky jasným prioritám investorů, dobrému konceptu i vzájemné spolupráci asi dva měsíce, vlastní projekt se všemi detaily pak asi půl roku. Stavba i se zařízením interiéru zabrala zhruba devět měsíců, přičemž mnohé detaily se dořešili právě v procesu realizace.
Aby si investoři s rodinami a přáteli mohli co nejvíce vychutnat pobyt v exteriéru, nacházejí se terasy ve třech úrovních – velkorysá pobytová terasa na hlavní palubě, která umožňuje vstup do vody nebo na člun, terasa na horní palubě tzv. dívčí na opalování a tzv. chlapecká situována na dobře přístupné střeše.

Samostatnou částí práce na projektu byly vedle všech technických a bezpečnostních náležitostech, které musí plovoucí dům splňovat, i požadavky na dosažení nízkoenergetického standardu, kterou byl přáním majitelů. O větrání v domě se tak stará řízené větrání s rekuperací tepla, jehož jednotka je umístěna v technické místnosti.

Přestože byl návrh a následná realizace plovoucího domu i vzhledem k množství subdodávek, technických detailů a prvků na míru poměrně náročná, s výsledkem jsou spokojeni nejen jeho autoři, ale zejména jeho obyvatelé. Ti si své víkendové sídlo doslova zamilovali a tráví v něm opravdu hodně času.

Reklama