Not for food – moderní koncept kuchyně

0
2
Reklama

Not for food je moderní koncept kuchyně zajímavého designu, ve kterém autor, italský designér Enzo Eusebi z Nothing Studia, rozšířil klasické pojetí kuchyně o funkci domácí kanceláře a zábavního centra. Tuto kuchyni však Eusebi nenavrhoval pro sériovou výrobu, je to spíše pokus naznačit směr vývoje v designu kuchyní.

Not for food (NFF), projekt společnosti Berloni, je multifunkčním kontejnerem, který dokáže nadchnout nejen po vaření toužících milovníky novinek v designu, ale měl by uspokojit všechny potřeby každodenního života v blízké budoucnosti. "O kuchyni bychom neměli uvažovat pouze jako o prostoru," tvrdí Enzo Eusebi, "ale v širším kontextu musí nezbytně obsáhnout i sociální aspekty vyplývající z charakteristiky místa. Stále silnější cítit i tendenci neuzavírat se v interiéru domu. "Kuchyňská zóna by podle Eusebio mohla být neutrálním prostorem s uspořádáním podle schématu periodicky se opakujících úkonů v prostoru: může být místem na rychlé snídani, místností na krátké pracovní schůzky nahrazující kancelář, útočištěm poskytujícím klid , koutkem na studium, univerzálním místem setkání.

NFF tak není pouze kuchyní, ale i domácí kanceláří a díky nejnovějším technologiím a materiálům slouží i na relax. V kompaktním čistém designu poskytuje všechny vymoženosti moderní kuchyně, komfort obývacího prostoru a funkčnost kanceláře. Prvořadou funkcí kolekce Not for food je navzdory nejedlo znějícímu názvu především příprava jídla: modul je vybaven dřezem z kaleného skla a integrovanou přesnou elektronickou váhou. K vaření slouží sklokeramická indukční varná deska. Elektronický digestoř výsuvný zpoza varné desky pohlcuje výpary a pachy. Integrovaná elektrická trouba na pečení a myčka mají povrch z kaleného skla. Kuchyň obsahuje i eliptický kontejner na uskladnění vína.

NFF je domácí pracoviště. Malé sezení s povrchem z uhlíkových vláken slouží nejen na rychlé občerstvení, ale i jako psací stolek. Jeho čelní stranu osvětluje LED svítilna. Nacházejí se zde také všechny ovladače a výsuvný 15-palcový monitor, na stolek se promítá laserová hologramová klávesnice. Obrazovka je připojena na centrální kuchyňský počítač, který umožňuje bezdrátové připojení na internet. Pod stolkem je výsuvná židle, která slouží i jako úložný prostor. Tento elegantní prostor je vhodný na relax i zábavu. Velká bílá pohovka z uhlíkových vláken s tělísky naplněnými technogelem zajišťuje ergonomické sezení.

Sedíc na pohovce možná sledovat televizní vysílání na dálkovém monitoru, který lze natáčet dálkovým ovládáním. Po boku sedačky se nacházejí tři multifunkční panely, které ovládají různé funkce – relaxační masáž pohovky, audiosestavu s mechanikou přehrávající CD a mp3 a rádiem. Obsahují také ovládání TV a centrální ovládání všech připojených zařízení. Integrovaný nábytkový systém Not For Food je inspirován konceptem otevřeného prostoru, je vhodný především do otevřených prostorů bez dělících příček. Může se podle potřeby rozdělit na dvě části – na kuchyňský prostor s pokrokovými kuchyňskými technologiemi s integrovanou funkcí domácího pracoviště a na pracovnu a místo na relax s masážní pohovkou, kde lze poslouchat hudbu či pracovat na internetu. V kontrastu s širokou škálou využití prostoru je design a výběr barev, naopak poměrně strohý: je kombinací lesklé bílé pohovky a matné černé barvy zbývající části a doplňků ve futuristicky působícím designu.

Reklama