Ocet do salátu i na vlasy, ovesné vločky na obličej

0
36
Reklama

Někdy je netřeba hned běžet do obchodu, abychom našli to, co potřebujeme. Občas stačí improvizace a najdeme zdravé a levné řešení přímo v kuchyni.

Tyto tři kuchyňské přísady totiž využijeme nejen při vaření, ale i při péči o zdraví, pleť, domácnost …

Kokosový olej

Přesněji jde o kokosový tuk, který má však nižší teplotu tání než jiné rostlinné tuky na které jsme zvyklí z pečení. V létě totiž bude nádoba s kokosovým tukem čirá – tuk se bude lít, ale v zimě se zabarví do bílá – tuk ztuhl. Tak či onak, kokosový tuk lze využít nejen při pečení a vaření. Výborně se hodí hlavně na smažení, dokonce více než olivový olej, protože déle odolává vysokým teplotám. Kokosový tuk se však dá využít i místo tělového krému, hlavně na suchou pokožku, jako výživa do vlasů, někteří ho dokonce používají na čištění zubů.Užitočný je i v zahradě – na ošetření vysušeného a poničená dřevěného nábytku.

Jablečný ocet

Přirozeně, nejvíce ho asi využijeme na okyselení salátů nebo teplých jídel, aby usnadnil trávení a (prý) snížil cholesterol, ale sejde se i mimo kuchyně. Například, pokud vás trápí svědění kůže vlasů nebo lupy, je třeba si vlasy proplachovat jablečným octem a potíže zmizí. Ocet – i ten jablečný – je také výborný čistící prostředek. Snad se nenajde člověk, který by si ho už někdy nepřiłel do vody na mytí oken, však?

Ovesné vločky

Všichni jsme už slyšeli, že jsou zdravé: snižují cholesterol, pomáhají peristaltice střev, snižují riziko srdečního infarktu … No stejně prospěšné jsou i zvenku: teplá koupel ve vodě s ovesnými vločkami působí blahodárně na suchou pokožku, zmírňuje ekzém. Vlažný nebo i studenější zábal v namočených ovesných vločkách se například doporučuje i ke zmírnění pokožky podrážděné neštovicemi. A pomleté vložky jsou skvělé abrazivum – možná si jimi promnout tvář, abychom se zbavili šupinek staré kůže.

2232495

Reklama