Jak vyčistit: kůži, mramor, dřevo …

0
147
Reklama

Říká se, že radost z nových věcí trvá do první skvrny. Pokud ji zvládnete odstranit, potěšení se značně prodlouží. Špatnou zprávou je, že téměř na každém materiálu se dokáží skvrny nepěkně zabydlet. Lepší je, že se dají správným přístupem i vyzmizíkovat.

Koberec

Velmi exponovaná část bytu. Musí přežít téměř vše. Existují radikálně čistící prostředky, ale pokud si nechcete zlikvidovat se špínou i barvu, je na místě zvolit jako první šetrnější metodu. Tou je soda bikarbona, kterou rozprášíme na fleky od čaje a kávy. Nejlepší okamžitě po rozlití. Mělo by to stačit.

Kůže

Pokud jste investovali do kvalitní kožené sedačky, nemusíte se obávat, že na ní jen tak něco zanechá flek. Pokud přece, často stačí jemné tření obyčejnou navlhčeným hadříkem. Případně na mastnější nepříjemnosti můžete použít slabý mýdlový roztok. Tehdy kůže prakticky dostane zpět svůj starý vzhled.

Látka

Ubrus nebo závěs, či dokonce i šaty si někdy zvyknou odnést řády flek z červeného vína. Zde platí, že je vhodné okamžitě zalít nehodu vínem bílým. To by se mělo zneutralizovat a skvrna vybledne. Pro dokonalé odstranění pak už jen stačí běžný saponát na nádobí nebo prací prostředek.

Prkénka

Kuchyňské desky neukazujeme sice návštěvám, ale není dvakrát příjemné připravovat dobrý oběd na podkladu, který toho již na první pohled hodně pamatuje. Zde se hodí pracovat s kokosovým olejem. Nejenže výborně dezinfikuje, ale umí odstranit i problematické skvrny, které vznikly z různých surovin.

Dřevo

Pokud jde o masiv, je prostě nejlepší několik milimetrů zbrousit a znovu nalakovat. I proto jsou klasické parkety, nebo dubový stolek dobrou volbou i do bytů a domů s malými dětmi. Jde sice o dražší vstupní náklady, ale při vhodném ošetření vydrží dlouhodobě pěkné. Malé fleky je dokonce možné ošetřit jemným brusným papírem a přelakovat i malou část, bez nutnosti reparace celé podlahy.

Mramor

Je velmi odolný, ale zároveň porézní materiál, takže odstraňování skvrn je o něco složitější než u jiných druhů materiálů. Navíc při používání například v kuchyni je téměř nemožné, aby se obešel bez znečištění. Skvrny od kávy a čaje odstraníte působením soli a citronu. Horší je to s mastnotou, pokud se neodstraní okamžitě, hrozí trvalé poškození. Při mramoru tedy mějte vždy připravenou po ruce hadřík se saponátem.

2854133

 

Reklama