Ochraňujte kukuřici před škůdci a chorobami

0
48
Reklama

Znáte nemoci a škůdců na kukuřici? A víte, jak se proti nim bránit? Poradíme vám.

Proti škodlivému hmyzu, jako je zavíječi kukuřičnému či moře bavlníková, se doporučuje  mechanické ničení vajíček na spodních stranách listů. Pokud si vysejete několik rostlin, může to být náročné, tehdy si můžete pomoci přípravkem Biobit XL nebo přípravky Decis EW 50, Integro, Karate Zeon 5 CS, Steward. Postřik aplikujte podle signalizace již od prvního náletu škůdců. 

Některé odrůdy lahůdkové kukuřice však mají velmi dobré a hlavně dostatečně dlouhé krytí klasu krycími listy. Díky tomu jsou i přes napadení klasy bez poškození. Housenky se sice zavrtají do konce klasů, ale dokud se dostanou k samotným zrnům, klasy dosud dozrají a vy je stihnete sklidit.

Proti škůdci – bázlivci kukuřičnému , aplikujte přípravek  Decis EW 50 podle signalizace v době náletu dospělců do porostů.

Co se týče nemocí, kukuřici ohrožuje sněť kukuřičná , která vytváří na rostlině hálky se sporami, a tím ji oslabuje. Infekce se do těla rostliny dostane jen přes poraněné místo. To jí může způsobit okusující hmyz nebo i vy, například při odplevelování v meziřadí. Pokud sněť objevíte, celou rostlinu vytrhněte a zlikvidujte.

 

Reklama