Sbíráte bylinky? A víte, kdy je nejlepší čas?

0
10
Reklama

Většina bylinek pěstovaných v zahradě už dorostla do optimální sklizňové zralosti. No víte, kdy se jejich vyplatí sklízet, aby byly při léčbě co nejúčinnější? Naučte se je také správně sušit a skladovat, ať vám vydrží co nejdéle.

Kdy sklízet?

Bylinky zachycovat dopoledne, jakmile se odpaří ranní rosa. Tehdy mají kořeninové i léčivé bylinky nejvyšší obsah aromatických látek.

Jak je sušit?

Na léčivé čaje, lázně, bylinné směsi a aromatické polštáře pečlivě seberte zdravé květy měsíčku, levandule a slézu. Nabírané bylinky rozložte na plachtě na stinném místě a nechte sušit. Trvá to dva až tři dny.

Správné skladování

Usušené uložte do tmavé, dobře uzavíratelné nádoby. Na pozdější použití se bylinky mohou sušit, zmrazovat nebo nakládat do oleje či octa.

Sběr semen

Koncem měsíce začínají dozrávat aromatické semena anýzu, kopru, fenyklu, koriandru a kmínu. Odřízněte plodové okolíky nebo semenné stonky, volně jejich svažte a zavěste dolů hlavičkami na vzdušném a stinném místě. Pod zavěšené bylinky podložte čistou plachtu, aby vypadané semínka nevyšly nazmar.

 

Reklama