Osvětlení v koupelně

0
3
Reklama

Vybíráme osvětlení do koupelny

Aby osvětlení nemuselo být ukryty pod všelijakými voděodolnými čepicemi, vyberte si takové, kterému šplouchání neublíží.

Podle čeho si vybrat osvětlení do koupelny?

Koupelna je charakteristická vodou a vlhkostí. Sáhněte proto po svítidle, kterému voda ani vlhkost neublíží. Voděvzdornost rozeznáte podle ukazatele IP (Ingress Protection), který je uveden na obalu. Koupelna se na základě IP rozděluje do několika zón, přičemž do každé z nich se doporučuje IP s jinou hodnotou. Hodnoty IP skládají ze dvou číslic: první vyjadřuje ochranu proti prachu a pevným částicím, druhá ochranu proti vodě. Čím vyšší je číslo, tím vyšší je i stupeň ochrany.

Zóna 0 je přímo ve vaně nebo ve sprchovém koutě. Pokud toužíte po světle pod sprchou, sáhněte po svítidle s nejvyšším IP68.
Zóna 1 se rozprostírá nad vanou a svítidla umístěny v ní by měly odolat i Vystřikující vodu. Vhodné je svítidlo s IP65.
Zóna 2 sahá do vzdálenosti 60 cm od vany či sprchového koutu, kde svítidlům hrozí, že budou ošpliechané vodou. Ukazatel by měl mít proto minimálně IP44.
Zóna 3 je až za zónou 2, přesto by svítidla měly mít ochranu proti pokropení vodou a vodním kapkám, tedy minimálně IP21.

Při osvětlování koupelny nepodceňujte ani výběr světelného zdroje. Nejvhodnější jsou takové, které okamžitě po zapnutí dodají 100% světla, tedy např. halogenové nebo LED žárovky. Kompaktní zářivky se obvykle rozsvěcují déle, proto nejsou do koupelny velmi praktické.

Pokud chcete v koupelně vidět dobře a bez stínů, umístěte několik zdrojů světla na místa, kde je nejvíce potřebujete. Ideálním řešením jsou bodová světla na stropě koupelny, doplněné svítilnou nad umyvadlem.

Reklama