Nechte je dýchat!

0
4
Reklama

Už to nejsou děti, ale ani úplně dospělé bytosti, jsou plni nestálosti, změn a hledání identity. Určitě však potřebují mít pocit soukromí a seberealizace. O kom mluvím? O teenagerech. Představy pubescentů o používání dětského nebo studentského pokoje jsou většinou v naprostém protikladu s představami rodičů, ale stačilo by, kdyby jen někdo poslouchal, co chtějí.

Oni toho opravdu nechtějí a nepotřebují mnoho, i když to je asi velmi individuální. Klukům je víceméně jedno, jakou barvu má postel a koberec v pokoji, hlavně ať se tam vejde co nejvíce audiotechniky nebo počítačových komponent. Dívky zase určitě přivítají velký šatník a co největší zrcadlo. To jsou ty finančně náročnější požadavky, které se neobejdou bez konfrontace. Pokud však mají svou představu o barveném ladění svého pokoje, nechte je, ať se vyzabávajú. Touží vaše dítě po černé zdi? Tak ať si ji samo vymaluje. Neustále si lepí na stěny plakáty? Pomozte mu s tím a udělejte z nouze ctnost – vytvořte společně v bývalém dětském pokoji stěnu, která bude namísto tapety oblepená od stropu až po podlahu plakáty a vznikne zajímavá koláž. Berte to jako umělecké dílo a vyjádření osobnosti.

Co je však důležité? Uvědomit si, že to už nejsou děti a také rozměry nábytku již musí být dimenzovány pro dospělého člověka. Dospívajícímu potomkovi třeba určitě zajistit výškově vyhovující stůl a židli. A protože s věkem přibývá i více učení, rostou i nároky na prostor určený na odkládání knih a různých učebních pomůcek, čili police, zásuvky či kontejnery. Základem by měla být dostatečně velká pracovní plocha, kterou lze doplňovat, například o stolek na počítač či různé rohové stolky. Teenager ocení i nábytek na kolečkách, změnu nálady může pak vyjádřit úpravou svého pokoje. A když se občas zvýší počet bytostí v před dospělém věku ve vašem bytě, klidně je můžete zavřít do pokoje vašeho potomka – pokud se přesune nábytek, směstnají se na podlahu.

Nechte je dýchat!
Takto by se dal nazvat boj o uklizený pokoj vašeho potomka. Takže odkládací plochy a úložné prostory jsou nezbytností. Když na dítě nemilosrdně útočí hora učebnic z jedné strany pokoje, hora povytahováním oblečení z druhé strany a na hlavu mu padají knížky, třeba s tím něco udělat. I učení jde lépe v uklizeném pokoji, protože uspořádání místa, kde člověk žije, působí na jeho psychiku. Zejména pro chlapce jsou vhodnější skříňky s dvířky, které nedoporučuji nikdy otevírat, ale sejdou se i otevřené police, zejména na knihy a CD. K zodpovědnějšímu přístupu k vlastnímu prostoru možná pomohou i vlastnoručně vymalované stěny, které plně přenecháte na svého teenagera spolu s uspořádáním nábytku v pokoji. A věřte, že se určitě neshodnete, tak to neřešte.

Detaily a doplňky dotvoří celkový image

To jsou ty věci a věcičky, které si asi každý mladý donese domů nebo jimiž si chce vyzdobit či zkrášlit svůj pokoj. Pomozte mu s upevněním na stěnu, například připevněním lišty s posuvnými háčky, na které se dají ty věcičky zavěsit, nebo ušitých sáčků, které zavěšené na stěně také mohou sloužit k odkládání drobností. Jedno velké pohodlné křeslo zajímavého tvaru nebo v atraktivních barvách, ve kterém se dá i usnout, určitě také potěší. A téměř každý teenager ocení nástěnku. Dovolte jim realizovat se alespoň doma, ve vlastním prostředí, ať se tam cítí pochopení. Vrátí vám to v podobě menšího počtu hádek, a když to nepomůže, musíte si počkat, dokud z toho nevyrostou. Někteří!

Reklama