Pěstujete dřeviny na kmínku

0
854
Reklama

Pokud máte malou zahradu nebo se vám líbí upravené tvary, určitě si oblíbíte dřeviny na kmínku. Vhodné jsou i na pěstování na větších balkonech či terasách a nádherně vyniknou v nádobách u vchodových dveří.

Některé dřeviny jsou na kmínku roubované z různých důvodů. Možná tím zajistit bohatší kořenový systém, lepší odolnost proti vymrznutí, převislý tvar nebo i pomalejší růst. Nejčastěji je to však zajištění stromkovité tvaru.

Nejznámější druh je převislá vrba

V zahradách se často pěstuje vrba jíva (Salix caprea) ‚Pendula‘ a její příbuzná vrba japonská (Salix integra) se stejným názvem odrůdy. Obě vynikají v malebných zákoutích na břehu jezírka nebo tekoucí vody. Svou pouť začínají jako poslové jara a později se zahalí do syté zelené barvy. Nepřehlédnutelný zástupce tohoto druhu je odrůda ‚Hakuro Nishiki‘ .

Aby vám šeřík nepřerostl přes hlavu

Pořiďte si ho štěpený na kmínku. Ve tvaru kra má totiž šeřík obecný (Syringa vulgaris) tendenci rozrůstat se a vytlačovat okolní rostliny. Časem začne v zahradě působit invazní a je dosti problematické udržet ho v požadovaném stavu. V zahradnictvích je sice cena kmienkových tvarů vyšší, třeba si však uvědomit množství práce a času, které vám takové řešení ušetří. Pokud si navíc vyberete odrůdu, která nevytváří semena, máte postaráno o bezstarostné pěstování.

 

Ostatní tvarované dřeviny

Zahradní centra rozšířili i svou nabídku tvarovaných dřevin, které kvetou na jaře. Není nic neobvyklého, když natrefíte na nádherný rododendron (Rhododendron) ve tvaru koule, na zlatice (Forsythia) ve tvaru stromečku nebo Sakuru (Cerasus serrulata) s převislými větvemi. Velkou oblibu si získaly i jehličnany a stálezelené dřeviny. Například borovice (Pinus) , dřišťál (Berberis) , brslen (Euonymus) a cypřiše (Chamaecyparis) , které mají velmi hustou a pěknou korunu během celého roku.

Péče

Zda jsou dřeviny na kmínek roubované nebo jsou jen do tohoto tvaru vypěstované, potřebují větší pozornost. Týká se to zejména řezu. Aby si udrželi správný tvar, potřebují každoročně upravit korunku. Jednotlivé druhy řežte v různém čase, například kvetoucí na jaře tvarujte krátce po odkvětu. Odstraňování suchých květů spojte s řezem. Druhy, které kvetou v letním období, tvarujte těsně před nástupem vegetace a nakonec stálezelené a listnaté dřeviny třeba řezat koncem června a začátkem září. Specifickou skupinou jsou jehličnany, které se tvarují vyštipování jarních výhonků na začátku vegetace.

Aby toho nebylo málo, při cizokrajných druzích a dřevinách pěstovaných v květináči třeba dohlédnout i na správné zazimování a zálivku.

Reklama