Vyzkoušejte sezení v okně

0
681
Reklama

Jedete stavět nebo rekonstruovat rodinný dům? Máme pro vás tip. Vytvořte si úžasné sezení přímo v okně.

Představte si pohodlné místo, kde si dokonale odpočinete od celodenního stresu, ať už ponořeni do vlastních myšlenek, nebo s dobrou knihou v ruce. Hodí se do každé místnosti, podmínkou je však výhled do zahrady či na jiné poutavé a klidné místo. Inspirovali jste se? Poradíme vám, na co si dát pozor při návrhu a výběru okna, abyste byli s výsledkem spokojeni.

S důrazem na sklo

Prvním předpokladem je velkoplošné okno, ať už v klasickém nebo atypickém tvaru podle záměru architekta. Co je však při jeho výběru nejdůležitější? Sklo, tedy výplň okna izolačním trojsklem, a to nezávisle na tom, v jakém energetickém standardu je dům navržen. Optimální komfort sezení v okně dosáhnete tehdy, pokud povrch skla bude co nejpříjemnější na dotek.

Proto nejdůležitější údaj při výběru okna je hodnota Ug, tedy hodnota prostupu tepla přes zasklení, která se má pohybovat v rozmezí 0,5 až 0,6 W / m2K. Rám okna slaďte s ostatními okenními konstrukcemi v domě. Pokud chcete dosáhnout maximálně příjemný povrch na dotek, doporučujeme upřednostnit dřevěné rámy.

Čím se odlišuje?

Oproti běžným oknům má takové velké okno upravené k sezení snížený a rozšířený parapet, který musí splňovat dostatečnou nosnost. Jednodušší řešení představuje sezení na zabudovaném nábytku postaveném na podlaze. Při elegantním konzolovém parapetu se sezením počítejte s potřebou speciálního ukotvení k zajištění stability a pevnosti.

Maximální pohodlí získáte čalouněným sezením doplněným polštářky. Konkrétní provedení přizpůsobte celkovému stylu interiéru. Za zvážení stojí blízké situování knihovny nebo zabudování praktického úložného prostoru přímo do vestavěného nábytku v okně.

Reklama