Plánujete stavět? Co tak vsadit na slaměný dům? Neshoří a vydrží století

0
75
Reklama

Domy postavené ze slámy jsou ideální cestou, jak si postavit bydlení, které bude v souladu s přírodou, navíc, hlodavci vám do něj nepolezou, jeho životnost vás vysoce překoná.

Domy postavené z dřevěných skeletů vyplněných slámou jsou v našich zeměpisných šířkách stále do jisté míry raritou. Velikostí, proporcemi a architekturou je slaměný dům sice velmi podobný těm klasickým, přesto už na první pohled ho z dálky od ostatních rozeznáte. Zásluhu na tom mají oblejší hrany a přírodní vzhled hliněné omítky.

Jediný konstrukční a technický rozdíl mezi domem z klasických stavebních materiálů a slaměným domem je, že stěny nejsou vyplněny skelnou vatou, ale balíky slámy, včetně podkroví. Ta pochopitelně slouží jako izolace. Co se slaměných staveb týká, z vnější iz vnitřní strany jsou stěny pokryty omítkou z hlíny.

Při užitné ploše domu cca 100 m2 třeba počítá s tloušťkou obvodových stěn asi 50 cm. Kdyby měl takový slaměný dům instalován systém řízeného větrání s rekuperací tepla, mluvili bychom o něm jako o pasivním domě, takto jej lze označit „pouze“ za nízkoenergetický.

Nespornou výhodou slaměného domu je zdravé bydlení, tedy skutečnost, že jste obklopen čistě přírodními recyklovatelnými materiály, navíc omítnutý zeď prý vůbec neláká myši ani hlodavce. Příznivá cena je už jen třešničkou na dortu.

 

 

Reklama