Vývoj tvaru plotů směřuje k jednoduchosti, s různými ozdobami dnes nezabodujete.
Nejjednodušší a nejlevnější je ocelový pletivový plot. Aby vypadal dobře, je důležité pevně ho napnout. Osová vzdálenost sloupků je v rozmezí 2 až 2,5 metru a dostatečnou pevnost a stabilitu jim zaručí ukotvení v minimální hloubce 50 centimetrů. Na trhu najdete dva typy, levnější pletivo z pozinkovaných ocelových drátů a dražší potažené plastem. Pokud na vás drátěný plot působí nepřitažlivé, zkombinujte ho se stálezelenými dřevinami nebo s popínavými rostlinami. Nejoblíbenější kombinace je masivní konstrukce plotu a výplň. Takový plot je dostatečně pevný a okrasný zároveň.
Pevný základ vytvořte betonovými tvarovkami, přírodním kamenem, cihlou nebo gabionů. Alternativou je litý beton do bednění, který se po zatvrdnutí obloží obkladem. Výplň slaďte s prvkem na fasádě, výběr je široký od dřevěných, kompozitních přes kovové až po plastové výplně. Nejodolnější i cenově nejnáročnější je plot z kompozitů, též nazývaných WPC. Vyhotovené ze směsi polyetylénu a dřevěné moučky spojují v sobě krásu dřeva a odolnost plastu.
Jsou výjimečně odolné proti nárazu a odírání, zároveň nevyžadují žádnou speciální údržbu ani čištění. V porovnání se dřevem jsou dražší, ale z dlouhodobého pohledu se investice do tohoto materiálu několikanásobně vrátí. Nejekologičtější plot je živý. Působí přirozeně a hodí se ke každému stylu. Zeleň, ať už si zvolíte jehličnany nebo jiné stálezelené dřeviny, má schopnost chránit před větrem, zachycovat prach, tlumit hluk a vytvářet příjemné mikroklima. Na střižené ploty je nejvděčnější habr obecný, ptačí zob, domácí tis. Malou nevýhodou je nutná pravidelná péče.
Brány a branky
Neodmyslitelnou součástí ohraničení pozemku jsou vstupní branky a pokud nemáte samostatný vstup do garáže, brány pro vjezd aut. V případě oplocení z kompletních plotových systémů máte volbu brány a branky usnadněnou. Jinak se snažte o sladění jejich vzhledu s plotem. Podle délky hranice pozemku ze strany ulice máte na výběr posuvné nebo klasické dvoukřídlé otevírání. Při klasice se ujistěte, že se bude otevírat směrem do pozemku, ne na ulici.
Viditelný či zapuštěný?
Maximální komfort motorového otevírání brány vám dopřeje dálkové ovládání. Optimální typ pohonu závisí na rozměrech, hmotnosti a konstrukce křídla brány. Nejoblíbenější je pohon s kloubovým ramenem. Nemáte něj dostatek místa? Vsaďte na pohon s přímým ramenem, který však vyžaduje křídlo odolnější proti deformaci nebo esteticky nejlepší řešení, podúrovňových pohon situovaný v zemi. Posuvný systém může být samonosný nebo vedený po kolejnici. Samonosný typ je praktičtější, protože je nenáročný na rovnost terénu, odpadá starost s čištěním kolejnic, ale má větší prostorové nároky. Vyžaduje o polovinu větší prostor než samotný přejezd a na straně, kam se odsouvá, vyžaduje pevný základ.