Plotové nůžky

0
1
Reklama

Živé ploty a keře by měly být husté, pěkně tvarované a neměly by zabírat příliš mnoho prostoru. Aby do výšky i šířky rostly vyrovnaně, je třeba je pravidelně stříhat. A právě v letních měsících, tedy uprostřed vegetačního období, je tato procedura aktuální. Růst je totiž nejrychlejší a řezné rány zarůstají mnohem rychleji než jindy.

Udržovat keře a živé ploty obyčejnými zahradními nůžkami je zbytečně namáhavé a zdlouhavé. Kdo se chce pustit do jejich tvarování a prostřihů efektivnější, volí ze široké nabídky plotových nůžek. Jejich výhodou je nízká hmotnost, přesný střih a snadná ovladatelnost. Na rozdíl od zahradních nůžek s nimi práci uděláte za zlomek času, přesnější a hlavně bez zbytečných puchýřů.

"Nejdůležitější součástí plotových nůžek je střižná lišta. Pokud není kvalitní a dostatečně ostrá, může větve a listy keřů vážně poškodit. Renomovaní výrobci střižné lišty vyrábějí výhradně z jakostní oceli. Nože střižových lišt mívají řezané laserem a broušené diamantem. Jedině takové nůžky mohou být trvanlivě ostré a zajistit dokonalý řez, "vysvětluje specialista na zahradní techniku Aleš Mostecký ze společnosti Mountfield. Dalším neméně důležitým hlediskem při výběru plotových nůžek je ergonomie. Pouze v případě, že budou dokonale vyvážené a padnou přesně do ruky, bude s nimi práce pohodlná.

Vybrat si můžete z celé řady typů plotových nůžek, s elektrickým, akumulátorovým nebo benzinovým pohonem. Důležité je si všímat, jaký je výkon motoru a délku střižné lišty. Krátká lišta umožňuje přesnější tvarování a dlouhá se uplatní především při údržbě větších ploch.

Elektrické plotové nůžky jsou velmi lehké a tiché. Stroje od renomovaných výrobců jsou vybaveny kvalitními elektromotory s obouručním zapínáním, doběhovou brzdou a ochranným štítem, který chrání před odlétávajícími kousky větviček.

Akumulátorové plotové nůžky mají také tichý chod a nízkou hmotnost a jejich největší předností je to, že s nimi můžete pracovat prakticky kdekoliv, bez závislosti na zdroji elektrické energie. Spolehlivý provoz zajistí kvalitní Li-Ion akumulátory, které vydrží pracovat až 60 minut čistého času.

Benzínové plotové nůžky se hodí v takových terénech a na takových místech, kde by byl přívod elektrického proudu problematický nebo by kabel omezoval volný pohyb obsluhy. Stroje jsou určeny na časté používání a jejich výkon motoru by měl být alespoň 1 HP. Chybět by při těchto modelech neměla propracovaná ergonomie a účinný antivibrační systém. Samozřejmostí je pak nastavitelná zadní rukojeť, která usnadňuje svislé nebo tvarovací střihy.

Reklama