Reklama
Bydlení v podkroví se v posledních letech stal symbolem exkluzivity a nečinnosti. Pro přeměnu podkroví na bydlení je však nutné jej připravit na bydlení. Zjistěte, jaké akce by měla projít živá podkroví.
Podkroví je samo o sobě komfortním a atypickým prostorem, který dává architektovi spoustu možností pro seberealizaci. Život s ptačím pohledem a původním uspořádáním s množstvím atraktivních prostorových detailů mají své kouzlo. Co potřebujeme, když chceme uspořádat takový životní prostor?
Ne každé podkroví je vhodné k bydlení
Vzhledem k tomu, že jde o zřetelný prostor, je nutné dodržovat určitá pravidla. Standard pro obytné budovy nám poskytuje některé údaje, které musí být splněny v podkroví. Jasnost obytných místností v nově postavených půdních prostorách musí být nejméně 2600 mm a během rekonstrukcí může být snížena na 2500 mm. Oddělené paprsky by měly být dodrženy na nižší výšce 2100 mm. Minimální světlá výška prahu na obvodě podkroví by měla činit až 1100 mm. Prostor z této výšky lze plně využít. Maximální využití půdního prostoru je možné pouze tehdy, je-li k dispozici vhodné uspořádání, které je využívá a překonává nevýhody. Malé úložné prostory mohou být vytvořeny kolem obvodu dispozice, nebo mohou být umístěny nábytek nebo svítidla. Povrch se však může zvýšit konstrukcí střechy: zvýšením svahu, zvýšením nadjezdového nebo velkého vývrtu nad obvodovou stěnou. Zda je vaše podkroví skutečná, závisí na řadě faktorů. Je důležité mít profesionální konstrukční a technické průzkumy podkroví a souvisejících struktur, bez kterých se vůbec nedoporučuje nic začít.
Podložky, příčky a podlaha
Pro práci v podkroví, tzv. suchá konstrukce, která se opírá o použití sádrokartonových desek nebo sádrokartonových desek. Jejich výhodou je rychlá montáž, menší zatížení nosných konstrukcí a plochá základna pro případné obklady. Jejich nevýhodou je, že jsou méně tuhé, takže konstrukční nebo montážní stěna musí být předem připravena k přerušení těžkých základů.
Jak utěsnit podkroví?
Střecha má přímý dopad na kvalitu bydlení v podkroví, a proto by ji za žádných okolností neměla podceňovat. Tepelná izolace může být umístěna několika způsoby – mezi krokvemi, nad a pod krokvemi. Nejčastěji se mezi krokve ukládá jedna vrstva a druhá pod nebo nad, takže je dosažena potřebná tloušťka izolace. Pokud je izolace nad krokvemi, výška podkroví se nezmenšuje a vystavené krokve se mohou stát původním interiérovým prvkem. Nejčastěji používaným materiálem je minerální nebo skleněná vlna. Má dobré tepelně izolační vlastnosti a vysokou odolnost proti požáru je také výhodou. Kromě toho se používají moderní tepelně izolační panely na bázi polyuretanu, které mají mnohem nižší index tepelné vodivosti (menší je lepší – 22 cm polyuretanová deska má stejné izolační vlastnosti jako 40 cm skleněná vlna). Tloušťka tepelné izolace ovlivňuje vnější a vnitřní teplotu, průtok vzduchu a vlhkost. V praxi to znamená, že čím větší je teplotní rozdíl mezi vnitřkem a vnějším prostorem, tím silnější je izolace, kterou používáme. Minimální tloušťka izolace šikmé střechy je 16 cm, ale dostatečná izolace v našem klimatu může být označena tloušťkou 18 až 20 cm. V současné době je obzvláště výhodné kombinovat mezistupňovou a přehýbatelnou tepelnou izolaci, která se používá zejména pro kompletní rekonstrukce. Pokud je však střešní krytina zachovalá, střechu stačí odokryť, následně položit novou vrstvu izolačního materiálu a krytinu položit zpět. „Nad krokvemi se izolace používá z moderních materiálů, jako je polyuretan,
Jak osvětlit podkroví?
Střešní okna jsou nejméně nápadné prosklené prvky šikmé střechy, které minimálně ovlivňují celkovou architekturu domu a vytvářejí magickou atmosféru z interiéru. Střešní okna jsou pravděpodobně nejvhodnějším řešením, které poskytuje dostatečný světlý přístup do podkroví. Chcete-li vylepšit podkroví, je vhodnější použít větší počet menších oken, které lze použít mnohem více než jedno velké okno, které osvětlí pouze jednu část. Kromě toho má větší okno také vyšší hmotnost a komplikovanější kontrolu. Vícenásobná okna mohou vytvářet ozdobné prosklené plochy. Počet střešních oken, které směřují k jižní straně, musí být dobře zvážen, protože mohou způsobit tepelné nepohodlí a dovolit příliš světlé světlo do interiéru. Zajímavé řešení jsou jistě posuvné střešní okna, které poskytují skvělý výhled, když je okno otevřené, že okno je vloženo do šikmé plochy. Zalomené okno se tak odvrátilo od sikminu k obvodové stěně. Vytváří atraktivní hru slunečního světla a výhled do okolní krajiny s dostatečným osvětlením prostoru.
Stínování během tropických dnů
Podkroví jsou v dlouhých letních dnech dobře vyhřívané. Přehřátí podkroví je ovlivněno řadou faktorů, jako je tloušťka izolace, orientace na světové strany, počet střešních oken, výběr zasklení a v neposlední řadě stínování. Důležitým krokem je zabránit vlivu slunečního záření přímo na sklo, které se začne přehřát. Proto je vhodné používat vnější žaluzie a markýzy, které lze dosáhnout před oknem. Pro úplné zatemnění mohou být vnitřní žaluzie použity k vytvoření tmy bez ohledu na intenzitu slunečního záření. Vhodným řešením je také vyměnit okna se speciálním sklem, které zabraňují přenosu slunce ze slunce. Pokud můžeme, vyvarujte se umístění oken na jižní stranu našeho domu.
Reklama