Postele jsou oázou relaxu. Co všechno se dá na nich ještě vylepšit?

0
35
Reklama

Po náročném dni je právě postel vysněnou oázou klidu, míru a relaxu. Postel znali již staří Egypťané, v Persii měli dokonce vodní postele už před několika tisíci lety. Co další jsme se dozvěděli z historie úžasného vynálezu zvaného postel?

 V roce 1985 byl v USA patentovaný vynález postele , která odolá hurikánem i zemětřesením. V případě ohrožení postel spícího jakoby „spolkne“ do svých útrob, které ho ochrání před zraněními a díky zásobám mu pomohou přežít, než přijde pomoc.

 Sklápěcí postele jsou dnes docela běžným řešením zejména v malých interiérech. Víte, že tohoto roku budou oslavovat rovných 118 let od svého vzniku? V roce 1900 si tento vynález dal v San Francisccu patentovat jistý William Lawrence Murphy.

 Sklápěcí postele se kdysi mluvilo i Murphyho postele a samy o sobě nebyly nebezpečné. V souvislosti se sklápěcí postelí však došlo k jedné známé tragédii – v roce 1982 se v Los Angeles udusil opilý muž právě v sklápěcí posteli.

 Postele se našly iv hrobce egyptského faraóna Tutanchamona. Bylo jich hned několik včetně jakési „cestovní“ úpravy, která se dala poskládat. Ty nejpůsobivější však byly vyrobeny z ebenu a ze zlata.

 A ještě jedna zajímavost ze starého Egypta. Starověcí Egypťané nepoužívali při ležení na posteli polštáře, ale jejich vyřezávanou náhradu, která byla tvarována tak, aby jim při spánku podpírala krk a hlavu.

 První vodní postele znali už Peršané před 4 tisíci lety. Sestávaly z vaků vyrobených z kozích kůží, které byly naplněné vodou. První moderní vodní lůžka se však používaly v nemocnici Svatého Bartoloměje v Londýně jako způsob léčby a prevence proti proleženinám.

 Součástí pozůstalosti po legendárním Williamu Shakespearovi byly údajně i dvě postele. Jeho druhou nejlepší postel získala vdova po něm, tu lepší stvořitel Romea a Julie odkázal své dceři.

 Moderní věda odhalila a pojmenovala řadu různých fobií. Jedna se týká i strachu z postelí a označuje se jako klinofóbia (clinophobia).

Reklama