Výběru oken při stavění domu třeba věnovat velkou pozornost

0
63
Reklama

Výběr oken při stavění rodinného domu není taková triviální věc, jak by se mohlo zdát. Stačí malá chyba, nepozornost a dokončení výstavby se může oddálit o několik týdnů či měsíců.

Při výběru oken je rozhodující zejména materiál, ze kterého se výplně otvorů mají zhotovit. „Zákazník by měl výrobce oken navštívit ve stádiu hrubého projektu. Tedy tehdy, když s projektem možná ještě pracovat a přizpůsobovat si ho. Producent dokáže podle zkušeností klientovi poradit tak, aby měl v objektu dostatek světla a aby se v něm v tomto ohledu dobře cítil , „vysvětluje Lubomír Světlík ze společnosti Mirador.

Zákazník by si podle něj měl přinést kompletní projektovou dokumentaci, v ideálním případě může přijít i s projektantem. Výrobce může díky dokumentaci zkontrolovat detaily navrhovaných výplní okenních otvorů. „Někdy se stane, že v projektu je uveden užší stavební otvor na vchodové dveře, případně se klient na poslední chvíli rozhodne, že chce ke vchodovým dveřím umístit světlík,“ poznamenává odborník z Mirador.

Praktickým a designovým doplňkem stavby je stále populárnější vnější stínění. Výrobci stále připomínají, že již ve fázi projektu by se měli zákazníci rozhodnout pro typ stínění domu – pokud chtějí stavbu stínit z exteriérové ​​strany, je třeba myslet na stavební předpřípravu. „Pokud klient nemyslí včas na stavební předpřípravu, pak může být instalace venkovních žaluzií nebo rolet komplikovanější,“ doplňuje odborník.

Příprava cenové nabídky

Odborník nabádá, aby si zákazník vždy prošel cenovou nabídku s výrobcem. „Je třeba sledovat, co všechno je v cenové nabídce, zda je její součástí řekněme i zaměření stavby nebo samotná montáž. Někdy s tím klient počítá, ačkoli cenová nabídka tyto položky neobsahuje. Aby se předešlo zbytečným reklamacím a sporům, třeba si na začátku vyřešit všechny nesrovnalosti. I jejich pozdější náprava prodlužuje časy montáže a dodání oken, „vysvětluje.

Při cenové nabídce nejsou tedy důležité pouze čísla, jako je částka, zda materiál, ze kterého jsou okna vyhotoveny. Třeba sledovat rozměry, počty oken, typy zasklení, ale i například úroveň bezpečnosti kování. „V naší firmě upozorňujeme každého zákazníka na bezpečnost jednotlivých kování, které mohou dům pasivní ochránit před zloději,“ pokračuje odborník.

Zaměřování oken a jejich výroba

Po prvních setkáních, když si výrobce se zákazníkem ujasní všechny požadavky a stanoví se přesné podmínky a postup, následuje zaměření oken. Pracovníci firmy přicházejí na místo stavby, kde zaměří jednotlivé stavební otvory, kam později osadí okenní výplně.

„V případě rodinného domu takové zaměřování trvá dvě až tři hodiny. Právě tehdy mohou investoři udělat ještě poslední změny v povrchových úpravách nebo v barvě oken – proto je vhodné, aby během tohoto procesu byla přítomna i budoucí paní domácí,“ poznamenává odborník a upozorňuje, že se zaměřováním oken netřeba čekat do dokončení střechy.

Dopředu však třeba vědět, jaká bude přesná výše a typ podlahy a také tloušťka izolace. „Jedna věc je správné zaměření, druhá zase montáž -může ji narušit větší tloušťka izolace, jak se původně plánovalo.“

Po správném zaměření na stavbě a po potvrzení rozměrů a objednávky se údaje přesouvají do výroby. Zhotovení dřevěných oken se odhaduje na čtyři až šest týdnů, dřevo-hliníkových na šest-osm týdnů. Vše však závisí na celkové vytíženosti ve výrobě.

Montáž oken

Po režim dokončen výrobních procesů a dohodě s investory přicházejí dlouho očekávané okamžiky – montáž oken. Její trvání závisí na počtu a rozměrů oken, velikosti stavby a přístupu k objektu. „Například v případě průměrně velkého bungalovu trvá osazení všech okenních otvorů jeden až dva dny. Rychlost montáže ovlivňuje do značné míry pořádek na stavbě. Proto se zákazníkem snažíme připomínat, aby objekt pro montážní skupinu připravili. Montáž je při větším pořádku efektivnější a rychlejší,“ dodává odborník. Po dokončení montáže následuje podepsání přejímacích protokolů a zaškolení o údržbě oken.

Reklama