Povolený doping pro balkónové rostliny

0
12
Reklama

Chcete-li mít dokonale rozkvetlý balkon, musíte rostlinám zajistit nejen kvalitní zeminu, ale i stálou pozornost včetně hnojení.

V obchodech nabízejí široký sortiment různých hnojiv na pokojové rostliny.Přihnojujte je v závislosti na vývojového stadia, ročního období, ale i podle individuálních nároků. Dávkování závisí na koncentraci výrobku – návod k použití je součástí každého balení. Vhodnější jsou menší dávky hnojiv v kratších časových intervalech než velké v delších. Raději používejte tekuté výrobky, které se rovnoměrně a rychle dostávají ke kořenům. Pokud je substrát dobře prorostlý kořenovým systémem, můžete přihnojovat v čtrnáctidenních intervalech. Pozor však dejte na přehnojení. Přehnojené rostliny jsou náchylné na choroby.

 Co s prohnojenou rostlinou?

Rostlinám pomůžete tak, že kořeny očištěné od půdy opláchnete pod tekoucí vodou a rostlinu nanovo zasadíte do čerstvé zeminy. Pokud nechcete způsobit rostlině šok, postavte ji pod sprchu nebo vany a zalévejte několikrát během 5 až 10 dní. Nadbytečné hnojivo se vyplaví. Ale i tak je třeba rostlinu přesadit do čerstvého substrátu. Zalévejte ji opatrně a dopřejte jí vysokou vlhkost vzduchu.

Pro zapomnětlivé

Stále zapomínáte na pravidelné hnojení svých zelených společníků? Spolehnout se můžete na dlouhodobě působící hnojiva, které rostlinám zajišťují v období tří až šesti měsíců potřebné živiny. Dostat je v podobě hnojiv tyčinek, kuželů, tablet a válečků. Hnojivé tyčinky nebo tablety postupně uvolňují potřebné živiny asi dva až tři měsíce bez nebezpečí, že dávka bude příliš vysoká. Stačí je zapíchnout do středu substrátu mezi okraj nádoby a kořenový krček tak, aby se k nim dostala voda během polévání. Granulované hnojiva zase stačí rozsypat na vlhkou půdu.

Nejdůležitější živiny

Dusík – důležitý je pro tvorbu listů

Fosfor – ovlivňuje tvorbu kořenů, květů, plodů a semen

Draslík – také je nutný pro tvorbu květů a plodů, současně udržuje rostliny v dobrém zdravotním stavu, zvyšuje jejich odolnost proti chorobám.

Zásady hnojení

– nehnojte na suchý substrát, protože soli by mohly spálit jemné kořínky.

– Při hnojení rostliny postavte z dosahu slunce.

– Hnojte jen v době vegetace rostliny, ne v období její vegetačního klidu.

– Lepší je hnojit malými dávkami a v častějších intervalech.

– Hnojte pouze zdravé rostliny. Pokud jsou nemocné, nejdříve odstraňte příčiny onemocnění.

– Rychle rostoucí rostliny hnojte častěji než ty, které rostou pomalu.

– Termín hnojení si poznamenejte do kalendáře.

– Hnojivo dávkujte podle pokynů, které uvádí výrobce na obalu.

Vždy jen čerstvý substrát

V žádném případě nepoužíváme ten z minulé sezóny. Je totiž znehodnocen, nemá správnou hodnotu pH ani strukturu a může obsahovat zárodky chorob nebo škůdců. Ani zemina, kterou si doneseme z vycházky v přírodě či ze záhonu, není do bedniček nejvhodnější, protože je obvykle velmi těžká a hutná. Nejjednodušším řešením je nákup hotového zahradnického substrátu, který vyhovuje většině balkonovek.

Reklama