Pozor na škvory

0
384
Reklama

Přestože škvoři nepatří mezi nejrozkošnejší obyvatele zahrady, važte si, neboť na jídelníčku mají mšice, vajíčka hmyzu i roztoče.

Škvor obyčejný (Forficula Auricularia)  je jedním z několika tisíc druhů škvorů. Má rád vlhké, stinné místa, proto ho najdete skrytého v lupenech růží či pivoněk, velmi často se nachází ve stínu listů a střapců rybízu.

Jak žijí škvoři?

Škvoři se vyvíjejí nedokonalou proměnou. Samička naklade 20 až 80 vajíček na dobře skryté místo, například pod kameny, a pobude při nich i po vylíhnutí larev.

Živí se hlavně odumřelými částmi rostlin, ale požírají i menší hmyz. Pěstovaným rostlinám většinou neškodí, ale v noci mohou nenápadně obhryzkávať květy, plody či dopisy, ale většinou tím nezpůsobují Hospodářské škody.

Škvoři vědí jak létat

Škvoři mají dva páry křídel, ačkoli je využívají jen velmi zřídka. Vrchní, přední se změnil spíše na jakési krytky pro zadní blanitá křídla, které mu umožňují létat.

Čemu jsou jim kleštičky?

Slouží jim hlavně na rozevírání či skládání křídel a na obranu. Ne, opravdu vám neprecvaknou ušní bubínek. Bránit se dokáží i zapáchajícím sekretem ze žláz na bříšku. Samečka lze rozeznat podle toho, že má zakřivenejší kleštičky jako samička.

Domeček pro škvory

Zhotovíte ho jednoduše jen ze starého hliněného květináče zavěšeného dnem vzhůru na větev a slámy. Dobře se osvědčily i navrtané špalíky. 

Reklama