Práce, které ještě stíháte v měsíci červnu

0
9
Reklama

Měsíc červen je bohatý na práce v zahradě. Zkuste si s námi zrekapitulovat, co všechno je třeba v zahradě provést, aby prosperovala. Pokud jste na něco zapomněli, nevadí, ještě máte čas to napravit.

Zkontrolujte nádoby

Pokud se vám některé balkonovky po vysazení do nádob nepřijali nebo slabě rostou, nyní máte poslední možnost vyměnit je za nové.

Nainstalujte automatickou závlahu

Automatická závlaha v květináčích na balkoně je velká pomoc, ale v prvních týdnech po jejím zapojení byste měli kontrolovat, zda jsou rostliny dobře polité. Teprve když vidíte, že se rostlinám dobře daří, můžete ponechat nastavený časový rytmus zálivek na nejbližší měsíce.

Stříhejte balkonovky

Pravidelně jednou za dva týdny odštipnite vrcholky balkonovek, například begónií nebo netýkavek, které právě nemají květiny. I nadále budou mít keříčkovitý vzhled.

Přihnojte letničky

Pokud mají petúnie nebo surfínie nepřirozeně světlou barvu listů, příčina může být příliš vysoký obsah vápníku v půdě, který brzdí příjem potřebného železa. Letničky začněte zalévat dešťovou vodou a přihnojte speciálním hnojivem.

Vysejte brokolici

Brokolici na podzimní sklizeň vysejte nyní přímo na záhon. Po vzejití porost vyjednoťte na vzdálenost 60 cm. Přihnojujte jen velmi málo, rostliny mají růst pomalu, aby vytvořily pevné listy a byly odolné proti prvním mrazem.

Zapracujte kompost kolem rebarbory

Do slunovratu (21. 6.) jste mohli sklízet řapíky z rebarbory. Po tomto termínu už mají více hořčin. Po ukončení sběru do půdy okolo rostliny zapracujte 2 – 3 l kompostu.

Přihnojte chřest

Nejpozději na Jana (24. 6.) bychom měli ukončit sběr bílé i zeleného chřestu, rostliny přihnojte a výhonky nechte vyrůstat, aby si rostliny mohli vytvořit a do kořenů uložit zásoby na budúcoročnú úrodu.

Rozmnožte jahody

Pokud si chcete z vlastních produkci odnoží rozmnožit jahody, už teď si označte mateřské rostliny, které mají mnoho pěkných plodů. Z těch pak v srpnu odeberte sazeničky a vysaďte si nový záhon.

Vysejte fazolky

Na sluneční, před větrem chráněné místa můžete ještě vysít fazolky a vypěstovat si jemné a výživné zelené stroužky. Semínka vysejte do hnízd, vzdálenost v řádku má být asi 30 cm.

Reklama